FlashZebra - positiivinen kokemus

Kokemuksia, vinkkejä, tullit, halvimmat paikat yms. Saksasta, USA:sta jne.
Vastaa Viestiin
Kippari
Viestit: 94
Liittynyt: Tammi 05, 2004 19 : 20
Paikkakunta: Espoo

FlashZebra - positiivinen kokemus

Viesti Kirjoittaja Kippari »

USAlainen FlashZebra myy erilaisia salamatarvikkeita ainakin Nikonin ja Canonin salamiin. Valikoimissa on johtoja, liittimiä, orjia, paristokoteloita jne.

Tilasin 3kpl Canonin 580EX II:n kanssa yhteensopivia lisäparistokoteloita. Sunnuntaina tehtyyn tilaukseen tuli vielä samana päivänä vastaus, että tuotetta ei ole hyllyssä vaan toimitukseen tulee noin viikon viive. Samalla tarjottiin heti PayPal -maksun hyvitystä. Odotin kuitenkin tuon viikon, jonka jälkeen sain kuittauksen sähköpostilla, että tuotteet on lähetetty.

Tuotteet tulivat postilla parissa viikossa. Kotelot ovat hyvin viimeisteltyjä ja toimivat salamavalojen kanssa erittäin hyvin. Loppuhinnaksi tuli hieman reilut 65eur / kotelo. Canonin omaan koteloon (CP-E4) verrattuna noita sai kolme yhden hinnalla.
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
Petes
Viestit: 985
Liittynyt: Maalis 29, 2007 16 : 08

Viesti Kirjoittaja Petes »

Itsellä hyvin negatiivinen kokemus kaverista, ei pidä sanojaan(ja kysyä ei sitten häneltä kannata ns. hankalia kysymyksiä).

Original Canon CP-E4 Kersolta 99£...ei maksa vaivaa Zebran versiot..
Kippari
Viestit: 94
Liittynyt: Tammi 05, 2004 19 : 20
Paikkakunta: Espoo

FlashZebra ...

Viesti Kirjoittaja Kippari »

Petes kirjoitti:Itsellä hyvin negatiivinen kokemus kaverista...
Kiitos, että kommentoit. Minun kokemukseni perustuu tuohon yhteen kauppaan.
Petes kirjoitti:Original Canon CP-E4 Kersolta 99£...ei maksa vaivaa Zebran versiot..
99£ + 8£ toimituskuluja vastaa 119€:a.
Tämän päivän ebay kertoo Kerson hinnan olevan 119£ + 8£ toimituskuluja.

Punnan ja euron kurssi on tänään n. 0,9 ts. 1£ maksaa 1,11€.
Koteloiden ostohetkellä sai eurolla 1,5USD:a, ts. 1$ maksoi 0,67€.

Jos kolme koteloa saisi samoilla toimituskuluilla (8£), niin kasan hinnaksi tulisi Kersolta 339€ - 405€. Verrattuna FlashZebran hintaan eroa on n. 140€ - 200€. FlashZebran hinnassa on mukana alv ja tulli.

Minulle tuo 140€-200€ on niin paljon rahaa, että ostos kannatti. Ja mikä tärkeintä, nuo FlashZebran kotelot todella toimivat.
Petes
Viestit: 985
Liittynyt: Maalis 29, 2007 16 : 08

Re: FlashZebra ...

Viesti Kirjoittaja Petes »

Kippari kirjoitti:
Petes kirjoitti:Itsellä hyvin negatiivinen kokemus kaverista...
Kiitos, että kommentoit. Minun kokemukseni perustuu tuohon yhteen kauppaan.
Minun perustui kaupan yritykseen, joka ei koskaan toteutunut(Myyjästä johtuen)

Tavarat on varmaan ihan ok..sitä en epäile.
myymaaja
Viestit: 477
Liittynyt: Touko 05, 2008 15 : 11
Paikkakunta: kotka

Viesti Kirjoittaja myymaaja »

Onko kyse tästä tuotteesta >
http://www.digitarvike.fi/product_details.php?p=2236

Sopisko tähän se gigantin sanonta ty........
Petes
Viestit: 985
Liittynyt: Maalis 29, 2007 16 : 08

Viesti Kirjoittaja Petes »

myymaaja kirjoitti:Onko kyse tästä tuotteesta >
http://www.digitarvike.fi/product_details.php?p=2236

Sopisko tähän se gigantin sanonta ty........
Ei, Zebran versio on kuten alkuperäinen 8 x AA:lla. Löytyy 8 x AA versioita muutamaan kymppiin kinkkilästä
Kippari
Viestit: 94
Liittynyt: Tammi 05, 2004 19 : 20
Paikkakunta: Espoo

FlashZebra ...

Viesti Kirjoittaja Kippari »

myymaaja kirjoitti:Onko kyse tästä tuotteesta >
http://www.digitarvike.fi/product_details.php?p=2236
Tuote ei ole ihan sama vaikka onkin samaan tarkoitukseen. Tuossa näyttäisi olevan 6 paristoa. FlashZebran koteloon tarvitaan 8 paristoa. Tuossa paristokotelo aukeaa sivusta. FlashZebran kotelossa pohjasta irroitetaan paristokelkka, johon paristot laitetaan. Kotelo on tuollainen: http://www.flashzebra.com/products/0155/index.shtml

Hinta menee melkein yksiin, Digitarvikkeen toimituskulut kolmelle kotelolle ovat 7.90€. Siten nuo FlashZebran kolme koteloa kuluineen olivat minulle toista kymppiä (€) halvemmat. Taalan kurssi oli tuolloin pohjalukemissa.

Veikkaan, että jos olisin löytänyt nuo Digitarvikkeen kotelot ennen FlashZebran tilauksen tekemistä, olisin varmaan päätynyt niihin ja jättänyt FlashZebran kotelot USAan.
Juse
Viestit: 76
Liittynyt: Kesä 02, 2003 17 : 55

Viesti Kirjoittaja Juse »

Itselläni on todella hyvät kokemukset FlashZebrasta. Tilasin sieltä muutaman sateenvarjoadapterin tuossa kesällä. Sähköpostiviestit pitivät hyvin ajan tasalla tilauksen tilanteesta, joka muuten lähti 24 tunnin sisällä.

Oli viikon päästä suomessa ja lähipostissa. Suosittelen.
jühkü
Viestit: 211
Liittynyt: Joulu 21, 2004 13 : 52
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jühkü »

Suosittelen myos!
tmu_la
Viestit: 77
Liittynyt: Elo 25, 2008 12 : 22
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tmu_la »

Joo hyvin toimi täälläkin. Muutamassa päivässä tuli pc-synkkapiuhoja ja muuta sälää suoraan kotiin kirjeenä. Ja on kyllä hyviä piuhoja, ruuvikierteet ja paksua johtoa...
Diuuh
Viestit: 2185
Liittynyt: Helmi 10, 2006 2 : 03
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Diuuh »

Täälläkin taisi kirje lähteä seuraavana päivänä, ja viikko tilauksesta oli kädessä. muutama spigot ja salamaluisteja
TapaniD80
Viestit: 14
Liittynyt: Helmi 18, 2009 14 : 07
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TapaniD80 »

Tilasin tossa viikko sitten lauantaina kyseisestä paikasta salamakenkiä ja varjonpidikkeen.

Paketti oli minulla postilaatikossa seuraavalla viikolla torstaina..
Joten pikkasen nopeaa toimintaa :) ja erittäin asiallista..

-Tapani-
jukkake
Viestit: 63
Liittynyt: Joulu 28, 2009 13 : 22
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja jukkake »

Tilasin SalamaSeeprasta 580EX:ään ulkoisen akkupaketin (Yongnuon tekele, ihan siisti ja toimiva). Paketti tilausta seuraavana päivänä. Ei ongelmia. Taidan tilata toistekin jotain.
Lorem ipsum dolor sit amet
Vastaa Viestiin