No nyt on! Ilmeisesti ekassa fotossa kunnan virallinen ku*ipaikka ?
Toisessa kuvassa taas ankeen harmaata talvea kuten juuri tällä hetkellä. ärsyttävää alijäähtynyttä vettä tulee taivaalta, ainakin täällä stadissa. Meinaisin viddu vetää lipat kun kävin hakee sandelssit ärrältä! outo keli,tien pinta kuorruttunut parin millin jääkerroksella. Tänä iltana on varmaan kolissut liikenteessä, olkaahan varovaisia aamulla, kaikki autolla duuniinmenijät!
Elämä on valokuvaajan parasta aikaa!Vîta est tempus optimum homini
Siinä on jotain ihmeellistä ruskeaa liejua ollut jo pitkään. Viime kesästä asti. Nyt se on jäätynyt viime viikkojen pakkasilla umpeen. Hiekkaa se ei ollut, sellaista ihmeellistä öljyistä mönjää. Ajattelin että otetaan ilo irti kun aina välillä huokaillaan että oli niin ja niin lättänä valo :D Aika paljon lumessa ja jäässä on erilaisia sävyjä vaikka taivalla ei kamalasti paista tai loista.
Eikös eri puolella maata jätefirmat dumppaa ties mitä maastoon, ettei tartte ongelmajätemaksuja maksaa? Kyllä näissä keskimääräistä paremmin on saatu lumesta ja jäästä yksityiskohtia esiin. Minulle niiden esiin kaivaminen on aina yhtä tuskaa.
Tuosta ensimmäisestä pissinkeltaisesta pläjäyksestä tuli mieleen aivan viime päivien erikoiset 'talven sävyt' kun Saharan hiekkaa on kulkeutunut tänne Pohjolaan saakka!
Oletteko bongannut mokomaa? Minä olen. Sellaista ruskeaa huntua valkoisen lumen päällä.
Vähän vaikea ikuistaa, mutta tässä sitä näkyy;
Elämä on valokuvaajan parasta aikaa!Vîta est tempus optimum homini
On sitä hiekkaa ilmassa. Helposti huomaa kun kun on käynyt hiihtoladulla viimeisen viikon aikana. Tarttenu ottaa vähän avaavaa astmapiippua muutamana päivänä.
--
Mutta laitetaan samalta rannalta paremmassa valossa kuvia.
Talvi muuttaa paljon asioita lyhyessä ajassa. Aikalailla kuukausi sitten plussakeli sulatteli nättejä jäävalleja rannoille, sulivat kokonaan pois ja jäätyivät uudelleen. Nyt ovat taas muodostumassa.