Tuli tuon perässä ajettua, bensa oli kyllä halvempaa kuin sama matka junan kyydissä.
Toisaalta pääsin kyllä kuskin istuimelle ja tutustumaan tekniikkaan kuskin kanssa kahden veturin ollessa parkissa. Ei löytynyt digitekniikkaa hallintalaitteista. :D
Vai Tsugusanomien kansikuvaksi? :D Mistä moisenkin löytäisi...
On tuosta kuvia nyt tallessa, siivota vielä pitäisi se kasa. Kuljettajan toimistosta viel yks räpsy tähän.
Hyvinhän siinä suoralla sillalla autot soppii vastakkain tulla mut ne molemmat päät o toinen juttu ku jotkut tunkee vikalaitaa tai keskeltä. Viel o sivupeilit tallella. ;)
Toivoin junan kaa linja-autoa alle mut ei perkules aikataulut kohdanneet!
No tuo oma muisti tinttas 45 vuotta ja rapiat aikaa taaksepäin. Se tuossa kuvassa rautatiesillan takana häämöttävä uudempi silta oli vasta paikallisten poliitikkojen päiväuni, mitä oli vauhitettu laittamalla painorajotukset Imatrankosken sillalle sekä Tornan sillalle. Ei se tuo junasillan alla oleva autotunneli kovin lavialta nimittäin näyttänyt, kun sen ajan maksimimitoilla - 18 metriä pituutta, akseleita tarvittiin vaan 3 + 2, pyöriä 18, ressuilla avolavan päälle peitetty paperikuorma päällä. Siinä autosillan sisällä on pienet tukiviisteet yläkulmissa, ja silloin ei ollu niitä parruja laidoilla, eli kun kuorma oli korkeudeltaan aika äärirajoilla, ei voinu mennä ihan reunaan, ois ottanu ylläältä kulmaan kiinni. Ja sinne yläkulmiin ei nähny mitenkään, miten lähellä mennään. Kuskilla ikkää 20 vuotta, ensimmäisiä reissuja täysperä perässä. Vaikka sen ikäsenä ei ylleensä itseluottamusta puutu, ni muistan kyllä toivoneeni, ettei kettään tulis vastaan... ja nykysin kiinalaisella köyhien ihmisten pikkuautolla toivon, ettei siihen päähän kukkaan sammaan aikaan änkeäis, jos millo tuolla ajelen.
Hienot kuvat, kirvottivat papan muistelemmaan! Vähän taas katteellisena kattelen, kun en saanu aikaseks lähtee Mikkeliin, kun se tässä taannottain kävi tuo 1009 siellä.
Sininen taivas ei ole aiemmin suosinut kun Ukko-Pekkaa olen kuvannut. Puhumattakaan siitä että ilman osittaisia näköesteitä olisin koko junan sivultapäin saanut kuvattua. Eilen löytyi paikka kun kartan avulla tuonne suunnistin.