Kamera instrumenttien kuvaukseen

Voit vapaasti kysyä jopa vähän tyhmiäkin.
Vastaa Viestiin
vhvhvh
Viestit: 1
Liittynyt: Heinä 12, 2017 13 : 17

Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja vhvhvh »

Moi

Ensinnäkään en ymmärrä kameroista juurikaan. Tyyliin megapikselit vielä menee mutta siitä eteenpäin on aika hepreaa. No kuitenkin käytän työssäni kameraa säännöllisesti (canon ixus 147). Kuvaan siis lähinnä leikkausinstrumentteja/leikkauskoreja ja vien niitä tietojärjestelmäämme. Tuntuu että instrumenttien kuvaaminen on aika hankalaa nykyisellä kameralla koska (a. instrumentit on metallia ja heijastaa valoa (b. valaisu on huono. Lisäksi kameran pieneltä näytöltä on vaikea sanoa on kuva tarpeeksi hyvä. Tarpeeksi kun olen kollegoiden kanssa rutissut asiasta niin työnantaja on antanut luvan tilata uuden kameran.

Ominaisuudet mitä haetaan.
- Saa tosiaan tarkkoja kuvia läheltä, hieman heikommassakin valossa.
- Helppokäyttöisyys, kameraa käyttää luultavasti muutkin kuin minä.
-Hinta varmaan max 400-500.
(- Videokuvaus mahdollisuus.)
Muilla ominaisuuksilla ei ole niin väliä.

Osaisko joku jeesaa minkä tyyppinen kamera sopisi tälläiseen tarkoitukseen? Malliehdotuksia?
Kiitos jo etukäteen ;)
-vhvhvh
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
Pan
Viestit: 1466
Liittynyt: Elo 23, 2004 17 : 13

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Pan »

Mikähän on tuon dokumentoinnin tarkoitus? Tuotekuvaus kirurgien yms. henkilöiden valintatilanteita varten vaiko vain inventaarinen dokumentointi?

Jälkimmäiseen luulisi riittävän pelkkä instrumenttien myyjän tuotekuvat, jotka he suurella todennäköisyydellä lähettävät arkistointiin soveltuvassa muodossa.

Ensimmäisessä vaihtoehdossa saatetaan sitten tarvita hieman monipuolisempaa kuvaa instrumentista, siis eri puolilta. Lisäksi kuvaamisen ja kameran ominaisuuksien kannalta on merkittävää onko kuvassa pelkkä instrumentti vai täytyykö kuvassa olla mukana myös sen käyttäjä/ käyttökohde. Siis kuvataanko varsinaista käyttöä vaiko vain kohdetta.

Jos kyseessä on pelkkä instrumentin kuvaus, niin kameran lisäksi kannattaa miettiä myös valaisu ja esim. jalustan käyttö. Mutta näiden osuus ei kyllä tuohon budjettiin mahdu.
Mikael K.
Viestit: 2567
Liittynyt: Helmi 23, 2005 16 : 25
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Mikael K. »

Tärkeämpää kuin kamera on instrumenttien valaisu. Siihen saa vinkkejä Youtubesta helposti. Ohessa yksi videolinkki, jossa on kuvattu lasia. Tärkeintä on saada aikaan kolmiulotteinen muoto ja valon pehmennys, niin että koko esineessä on valot ja varjot kunnossa. Katsele vaikka yksi ilta erilaisia videoita niin sitä kautta hahmottuu valon ja sen muotoilun tärkeys.

Helpoin ja halvin tapa on tietysti kuvata ikkunan vieressä ja heijastaa valoa valkoisella pahvilla takaisin, niin että kontrastista saa tilanteeseen sopivan. Jos ikkunasta tuleva valo on suoraa auringonpaistetta niin eteen kannattaa laittaa jokin valoa pehmentävä kalvo. Hieman kuin edessä olisi pilvet.

https://www.youtube.com/watch?v=Pfvt9I8D-hY" onclick="window.open(this.href);return false;
Rockford
Viestit: 7329
Liittynyt: Loka 05, 2004 10 : 06
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Rockford »

Mikael K. kirjoitti:Tärkeämpää kuin kamera on instrumenttien valaisu.
Samaa mieltä tästä, tässä aika paljon minimalistisempi esimerkki pienen budjetin valaisusta: https://www.youtube.com/watch?v=i1Mkki1L3V4&t=4m25s" onclick="window.open(this.href);return false;

Sopivassa valossa kuvat saa sitten vaikka kännykällä ainakin jos tarkoitus on dokumentointi eikä mikään taidekuvaus.
Petri Kekkonen :: Kuvia :: "Light and shade - time and space" - PSB
mvuori
Viestit: 2725
Liittynyt: Marras 29, 2003 13 : 50

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja mvuori »

Mikael K. kirjoitti:Helpoin ja halvin tapa on tietysti kuvata ikkunan vieressä ja heijastaa valoa valkoisella pahvilla takaisin, niin että kontrastista saa tilanteeseen sopivan.
Suomessa ei ikkunan vieressä kuvaaminen ole "helppoa", kun työtä tehtään ilmeisen säännöllisesti: ison osan vuotta on ulkona tunnetusti pimeää ja kun ei ole pimeää, on hämärää. Joka tapauksessa jokaiseen kuvaan tulisi erilainen valaisu. Ei ole myöskään mitään järkeä kuljetella tavaroita ikkunan ääreen. Siihen kuluu työelämässä paljon enemmän aikaa ja rahaa kuin valaistusvälineisiin.
Matti Vuori
Rockford
Viestit: 7329
Liittynyt: Loka 05, 2004 10 : 06
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Rockford »

En osaa sanoa onko tämän soveltuvuudessa tuotekuvaukseen jotain erityistä ongelmaa, mutta siisti valmis ratkaisu "ikkunaksi" josta saa aina samanlaista valoa: http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/10302969/" onclick="window.open(this.href);return false;
Petri Kekkonen :: Kuvia :: "Light and shade - time and space" - PSB
Kryptos
Viestit: 3920
Liittynyt: Huhti 09, 2014 10 : 10
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Kryptos »

Rockford kirjoitti:En osaa sanoa onko tämän soveltuvuudessa tuotekuvaukseen jotain erityistä ongelmaa, mutta siisti valmis ratkaisu "ikkunaksi" josta saa aina samanlaista valoa: http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/10302969/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tämä oli kiinnostava tuote - kiitos vinkistä!
Sapere aude.
---
flickr
SeppoK
Viestit: 76
Liittynyt: Helmi 10, 2007 23 : 39

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja SeppoK »

Eikös valoteltta olisi esinekuvauksessa hyvä, eikä ole hinnasta kiinni.
https://www.digitarvike.fi/camlink_cl-s ... valaisimet" onclick="window.open(this.href);return false;
Rockford
Viestit: 7329
Liittynyt: Loka 05, 2004 10 : 06
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Rockford »

SeppoK kirjoitti:Eikös valoteltta olisi esinekuvauksessa hyvä, eikä ole hinnasta kiinni.
https://www.digitarvike.fi/camlink_cl-s ... valaisimet" onclick="window.open(this.href);return false;
Luulen että tuo ei paljon korukokoluokkaa isommille esineille taivu.
Petri Kekkonen :: Kuvia :: "Light and shade - time and space" - PSB
Kryptos
Viestit: 3920
Liittynyt: Huhti 09, 2014 10 : 10
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Kryptos »

Valotelttoja saa edullisesti vaikka eBaystä. Minulla on kaksi, 60x60x60 ja 80x80x80. Jälkimmäinen on jo varsin tilava.

Tässä on yksi kitti, jolla jo varmasti kuvaisi monen kokoista instrumenttia ja saisi tasaisen valon helposti. Näitä on toki eBayssa lukemattomia muitakin.

http://www.ebay.co.uk/itm/Product-Photo ... 1390512840" onclick="window.open(this.href);return false;
Sapere aude.
---
flickr
apertority
Viestit: 55
Liittynyt: Loka 10, 2016 22 : 06

.

Viesti Kirjoittaja apertority »

.
Viimeksi muokannut apertority, Joulu 20, 2021 1 : 08. Yhteensä muokattu 10 kertaa.
SuperDrive
Viestit: 1470
Liittynyt: Tammi 13, 2011 0 : 00

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja SuperDrive »

Tuollainen pikkukennoinen superzoom ei oikein ole optimi. Parempi olisi tuuman kennoinen, esim. Canon G9X Mark II
olli R
Viestit: 4808
Liittynyt: Tammi 10, 2003 9 : 21
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja olli R »

Vaikkakin valoteltta tuottaa tasaista valoa ja samalla myös estää ympäristön näkymisen peilimäisistä pinnoista, niin sillä ongelmansa juuri kiiltävien esineiden kanssa. Jos kiiltävää esinettä kuvataan valkoisessa ympäristössä ja valkoisella alustalla, niin se näyttää valkoiselta. Eli muodot eivät erotu ollenkaan.

Tämän voi ratkoa esim. tummalla alustalla, jos se sopii esineiden luonteseen tai sitten käyttää vaikka sivuilla tummia kartonkiarkkeja tms. Ne eivät näy kuvassa, mutta tuottavat tummia kiiltoja, jolloin muodot näkyvät paremmin. Vaatii vähän kokeilua.


Kuten tässä ketjussa taitaa olla jo moneen kertaan sanottu: Ongelmasi ei kuulosta kameran ongelmalta vaan valaisun ongelmalta. Jos helppokäyttöisyyttä halutaan, olisi ensin jonkun asiaa jotenkin hallitsevan todennäköisesti haettava sopiva kuvausjärjestely, jota sitten muutkin osaisivat ohjeiden kanssa käyttää.
Kryptos
Viestit: 3920
Liittynyt: Huhti 09, 2014 10 : 10
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Kryptos »

olli R kirjoitti:Vaikkakin valoteltta tuottaa tasaista valoa ja samalla myös estää ympäristön näkymisen peilimäisistä pinnoista, niin sillä ongelmansa juuri kiiltävien esineiden kanssa. Jos kiiltävää esinettä kuvataan valkoisessa ympäristössä ja valkoisella alustalla, niin se näyttää valkoiselta. Eli muodot eivät erotu ollenkaan.

Tämän voi ratkoa esim. tummalla alustalla, jos se sopii esineiden luonteseen tai sitten käyttää vaikka sivuilla tummia kartonkiarkkeja tms. Ne eivät näy kuvassa, mutta tuottavat tummia kiiltoja, jolloin muodot näkyvät paremmin. Vaatii vähän kokeilua
Tärkeä huomio Ollilta.

Omissa valoteltoissani mukana tuli erivärisiä taustakankaita, ml. musta, jotka kiinnittyvät tarranauhalla valoteltan takaosan yläreunaan ja jotka voi kaarevasti antaa laskeutua valoteltan oviaukolle, juuri tällaisia tilanteita varten. Niitä saa toki kangaskaupoistakin, ja askarteluliikkeistä tummaa kartonkia, kuten Olli ehdotti. YouTubesta löytyy useita videoita, joissa opetetaan tuotekuvauksen ja valaisun perusteita. Kannattaa katsoa niitäkin.
Sapere aude.
---
flickr
Mikael K.
Viestit: 2567
Liittynyt: Helmi 23, 2005 16 : 25
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Mikael K. »

mvuori kirjoitti:
Mikael K. kirjoitti:Helpoin ja halvin tapa on tietysti kuvata ikkunan vieressä ja heijastaa valoa valkoisella pahvilla takaisin, niin että kontrastista saa tilanteeseen sopivan.
Suomessa ei ikkunan vieressä kuvaaminen ole "helppoa", kun työtä tehtään ilmeisen säännöllisesti: ison osan vuotta on ulkona tunnetusti pimeää ja kun ei ole pimeää, on hämärää. Joka tapauksessa jokaiseen kuvaan tulisi erilainen valaisu. Ei ole myöskään mitään järkeä kuljetella tavaroita ikkunan ääreen. Siihen kuluu työelämässä paljon enemmän aikaa ja rahaa kuin valaistusvälineisiin.
Mites se työnteko vaikuttaa jos ikkuna on vapaa? En ymmärrä ajatustasi. Jos luit ajatuksella kirjoittamani niin ehdotin kyllä kaikkea muutakin kuin vain kirjoittamalla helposta. Sinä et vain osannut lukea. Herra vain tahtoo lukea niin kuin piru Raamattua kaiken kirjoitetun. Lisäksi puuttuu hyvä vastaehdotus jos sellainen sattuisi sinulla olemaan. Yleensä ei ole ollut.
Mikael K.
Viestit: 2567
Liittynyt: Helmi 23, 2005 16 : 25
Viesti:

Re: Kamera instrumenttien kuvaukseen

Viesti Kirjoittaja Mikael K. »

Rockford kirjoitti:
Mikael K. kirjoitti:Tärkeämpää kuin kamera on instrumenttien valaisu.
Samaa mieltä tästä, tässä aika paljon minimalistisempi esimerkki pienen budjetin valaisusta: https://www.youtube.com/watch?v=i1Mkki1L3V4&t=4m25s" onclick="window.open(this.href);return false;

Sopivassa valossa kuvat saa sitten vaikka kännykällä ainakin jos tarkoitus on dokumentointi eikä mikään taidekuvaus.
Totta. Ehdotukseni maksaisi pienen kylän budjetin verran. Tosin puolustukseksi haluan sanoa, että halusin esitellä yhden näkökulman kuvaukseen tai antaa jonkin linkin, jonka pohjalta voi miettiä omia tarpeita. Ehdottamasi valaisu on erittäin hyvä ja toimiva. Ei ole myöskään hinnalla pilattu. Olen itsekin kuvannut samalla tavoin puukot ja puntarit.
Vastaa Viestiin