Olen päivittänyt/selkeyttänyt kotisivujani sekä käsitellyt uudelleen vanhempia kuvia ja haluaisin nyt saada palautetta sivuista sekä kuvista.
Ensimmäisenä laitan näytille ihmiset-osion.
Oravan taisin bongata aikaisemmin. Mutta juu näyttävää sarjaa mistä kettu repolainen ja pannatut kuplat erottuvat edukseen. Auto on erityisen näyttävää sorttia ja tyylikkäästi laitettu.
Välillä minulta kysytään käsittelenkö kuviani paljon. Säädän kuviani pääsääntöisesti vain Lightroomissa.
Laitan tähän alle muutamia ennen-jälkeen kuvia ja niissä näkyy myös osa säädöistä.
Kiitos näistä Lightroom kuvista. Opettavaista taas...
Vaikea tietysti kuvia kokeilematta kommentoida, mutta ero omiin kuviin on Contrastin käytössä. Itsellä pyörii + 5 ja +15 välillä samoin Clarity. Sinulla Clarityä vähän käytetty ja Contrastia runsaasti, täytyy testailla..
Yritän käyttää claritya mahdollisimman vähän, sillä saa helposti kuvasta sotkuisen näköisen, ainakin omaan makuun se ei sovi. Tuossa oravakuvassa toisaalta käytin sitä aika reilusti.
Tuntuu että vasta viimeaikoina olen oppinut käyttämään Lightroomia paremmin ja sillä aloinkin käymään kotisivujani vähän enemmän läpi ja samalla poistin sieltä suuren määrän kuvia pois näkösältä.
Clarity on erittäin hyvä kontrastisäätö, mutta sitä pitää osata käyttää oikein. Yleinen virhe on globaalin clarityn käyttäminen silloin, kun kuva hyötyisi paikallisesta. Pidän clarityä erinomaisen hyödyllisenä, mutta sitä käytetään usein yksinkertaisesti väärin. Uudehko Dehaze on myös hyödyllinen, samoin varauksin ja rajoitetummalla soveltuvuudella.
Lisää kuvia testeistä, kuskeina Sébastien Ogier, Jari-Matti Latvala, Thierry Neuville sekä Andreas Mikkelsen.
Volkswagen testasi sekä vanhaa autoa että uusien sääntöjen mukaista vuoden 2017 autoa.