Tuo af-d on wanha. Af-s 1,4 ja 1,8 ovat oikein mallikkaita laseja. Lisäksi, tuo uusi normizoomi on ilmeisesti keskeltä hieman huonompi, mutta reunoilta parempi, eli tasaisempi suorittaja.kostaja! kirjoitti:Omistin aikoinaan 85/1.4D;n ja kyllä siinä toivomisen varaa jäi.
Ei sitä huonoksi kehtaa toki sanoa, mutta ei se ehkä ihan ole samaa tasoa mitä kyseinen firma nyt rungoissa tarjoilee.
Joo, 24-70 tuskin tähän taloon tulee, mutta onhan se hieman huolestuttavaa, että firman kenties tärkein lasi ei ehkä olekaan sillä tasolla millä sen kuuluisi olla.
Nikon D500
-
- Viestit: 12229
- Liittynyt: Tammi 25, 2008 19 : 09
- Viesti:
-
- Viestit: 3792
- Liittynyt: Huhti 28, 2004 9 : 21
Millä tavalla objektiivista voi olla katkera?nomad kirjoitti: Jopa olet syystäkin katkera! Voi voi... Tästä lienee 10 vuotta ja kuvasit kroppikameralla :-)
Mutta tosiasia nyt vain on, että pientä syväterävyyttä ja kaunista bokehia rakastaville nyky nikkorit 58;sia lukuunottamatta eivät ole kaikkein hedelmällisin alusta. Se on harmi, sillä nyt on asiallista runkoa kyllä tarjolla.
-
- Viestit: 3792
- Liittynyt: Huhti 28, 2004 9 : 21
Jos muistan oikein, niin camerastoren pojat antoivat myös lasille hieman krittiikkiä...Hel_NiS kirjoitti:Tuo af-d on wanha. Af-s 1,4 ja 1,8 ovat oikein mallikkaita laseja. Lisäksi, tuo uusi normizoomi on ilmeisesti keskeltä hieman huonompi, mutta reunoilta parempi, eli tasaisempi suorittaja.kostaja! kirjoitti:Omistin aikoinaan 85/1.4D;n ja kyllä siinä toivomisen varaa jäi.
Ei sitä huonoksi kehtaa toki sanoa, mutta ei se ehkä ihan ole samaa tasoa mitä kyseinen firma nyt rungoissa tarjoilee.
Joo, 24-70 tuskin tähän taloon tulee, mutta onhan se hieman huolestuttavaa, että firman kenties tärkein lasi ei ehkä olekaan sillä tasolla millä sen kuuluisi olla.
-
- Viestit: 12229
- Liittynyt: Tammi 25, 2008 19 : 09
- Viesti:
Cameralabskostaja! kirjoitti:Jos muistan oikein, niin camerastoren pojat antoivat myös lasille hieman krittiikkiä...Hel_NiS kirjoitti:Tuo af-d on wanha. Af-s 1,4 ja 1,8 ovat oikein mallikkaita laseja. Lisäksi, tuo uusi normizoomi on ilmeisesti keskeltä hieman huonompi, mutta reunoilta parempi, eli tasaisempi suorittaja.kostaja! kirjoitti:Omistin aikoinaan 85/1.4D;n ja kyllä siinä toivomisen varaa jäi.
Ei sitä huonoksi kehtaa toki sanoa, mutta ei se ehkä ihan ole samaa tasoa mitä kyseinen firma nyt rungoissa tarjoilee.
Joo, 24-70 tuskin tähän taloon tulee, mutta onhan se hieman huolestuttavaa, että firman kenties tärkein lasi ei ehkä olekaan sillä tasolla millä sen kuuluisi olla.
Compared to Nikon AF-S 24-70mm f2.8G ED
The predecessor of the new lens currently serves as the workhorse for many professionals and amateurs alike. It's the natural benchmark against which the new lens is to be judged. So let's start with the two obvious benefits of the new lens compared to the Nikon 24-70/2.8G. First, the new lens has an image stabilization that is good for three to four stops and makes hand-holding at shutter-speeds of 1/20 sec down to 1/5 sec (depending on focal length) easy. Secondly, the image quality in the FX-corner is much better than before. So producing images that are sharp corner-to-corner needs less stopping down than with the predecessor.
But the older 24-70/2.8G still has its merits: It produces sharp images in the DX image-circle with little or no stopping-down - sometimes even surpassing the new lens. And it's shorter and lighter than the 24-70/2.8E VR and has less vignetting and fewer distortions at the long end...
-
- Viestit: 2202
- Liittynyt: Syys 28, 2003 16 : 03
-
- Viestit: 1106
- Liittynyt: Heinä 15, 2003 16 : 08
- Viesti:
Ei se huono ole (siis 85mm 1.4G), mutta ei mikään erikoinenkaan nimenomaan potrettilasiksi. Tasaisen varma tylsä suorittaja kuvanlaadun puolesta. 58:ssa on sitä jotain, samoin kuin Canonin 85L 1.2:ssa. Näissä jälkimmäisissä keskustan ja reunojen terävyysero on selkeästi isompi kuin 85G:ssä, mikä on varmasti yksi syy eroihin.nomad kirjoitti:Nikonin 85mm/1.4 on siis huono?kostaja! kirjoitti:Riippuu varmaan mitä hakee ja mihin kukanenkin on tyytyväinen.
58 Nikkoria lukuunottamatta en nyt äkkiseltään löydä linjasta mitään unelmalasia maltillisella polttovälillä, hyvällä valovoimalla ja satumaisella bokehilla...
-
- Viestit: 20313
- Liittynyt: Huhti 26, 2007 16 : 22
Aika paha tilanne kun vaadit objektiivilta samaan aikaan sekä "luonnetta" että teknistä hyvyyttä :-)mappe kirjoitti:Ei se huono ole (siis 85mm 1.4G), mutta ei mikään erikoinenkaan nimenomaan potrettilasiksi. Tasaisen varma tylsä suorittaja kuvanlaadun puolesta. 58:ssa on sitä jotain, samoin kuin Canonin 85L 1.2:ssa. Näissä jälkimmäisissä keskustan ja reunojen terävyysero on selkeästi isompi kuin 85G:ssä, mikä on varmasti yksi syy eroihin.nomad kirjoitti:Nikonin 85mm/1.4 on siis huono?kostaja! kirjoitti:Riippuu varmaan mitä hakee ja mihin kukanenkin on tyytyväinen.
58 Nikkoria lukuunottamatta en nyt äkkiseltään löydä linjasta mitään unelmalasia maltillisella polttovälillä, hyvällä valovoimalla ja satumaisella bokehilla...
Photozonen mukaan 85mm/1.4 G on kuitenkin yksi terävimmistä objektiiveista mitä Nikoniin on kiinnitettävissä. Tämä siis huomioiden Zeissit ja muut.
http://www.photozone.de/nikon_ff/606-nikkorafs8514ff
Minulla on ollut 85mm/1.4 D ja G mallit, mutta käytännön syistä olen nyttemmin downgreidannut f/1.8 versioon. Ero f/1.4 malliin tulee esille lähinnä epäterävän alueen ca:ssa, mutta kokonaisuutena pikkuveli on minulle kätevämpi.
Kun näistä objektiveista puhutaan, niin Nikonin ongelma on mielestäni vain ja ainoastaan dx-formaatin objektiiveissa. Saisi olla se f/1.8 normizoom, valovoimainen laajiszoom, pari valovoimaista kiinteää laajispäähän ja ehkäpä myös joidenkin kaipaama 50-150mm telezoom.
Tosin tässä suhteessa Canon on vielä huonompi, joten Nikonin laiskuutta tuossa asiassa voi selittää myös kilpailun puute.
-
- Viestit: 9586
- Liittynyt: Joulu 10, 2003 15 : 43
- Paikkakunta: itähelsinki
- Viesti:
Joo, 105-millisessä makrossa on kyllä melkoisen kermainen bokeh tai sitten en tiedä mitä termi tarkoittaa.
Tietysti tuo on vähän pitkänpuoleinen.
Tietysti tuo on vähän pitkänpuoleinen.
Innovoija (innovator) – 2–3% väestöstä: uskalias, koulutettu, omaa useita informaation lähteitä;
---
blogi
---
blogi
-
- Viestit: 20313
- Liittynyt: Huhti 26, 2007 16 : 22
Myin 105mm VR:n pois kun huomasin, että 70-200mm/4 sattuu aina reissuun mukaan ja 85mm/1.8 on keveydessään kivan tuntuinen potretteihin. 105mm on ehdottoman pröö rakenteeltaan, mutta aika iso kolho.mremonen kirjoitti:Joo, 105-millisessä makrossa on kyllä melkoisen kermainen bokeh tai sitten en tiedä mitä termi tarkoittaa.
Tietysti tuo on vähän pitkänpuoleinen.
Tietysti hiukan hölmö verrata makroa/ei-makroa.
-
- Viestit: 34035
- Liittynyt: Joulu 22, 2003 20 : 05
Joo, mutta satunnainen makroilu hoituisi ok sillä 85-millisellä ja loitolla. Aika vähän itsellä lopulta tarvetta macrolle.nomad kirjoitti:Myin 105mm VR:n pois kun huomasin, että 70-200mm/4 sattuu aina reissuun mukaan ja 85mm/1.8 on keveydessään kivan tuntuinen potretteihin. 105mm on ehdottoman pröö rakenteeltaan, mutta aika iso kolho.mremonen kirjoitti:Joo, 105-millisessä makrossa on kyllä melkoisen kermainen bokeh tai sitten en tiedä mitä termi tarkoittaa.
Tietysti tuo on vähän pitkänpuoleinen.
Tietysti hiukan hölmö verrata makroa/ei-makroa.
Waldo's Peoplen Waldo:
"Itseensä pitää luottaa, eikö niin?"
-
- Viestit: 4538
- Liittynyt: Marras 12, 2004 19 : 48
Minä nyt en paljoa makroile, mutta sattuneesta syystä joudun kuvaamaan melko useasti taidegrafiikkaa. Siihen minulla on D800:n kanssa Micro-Nikkor 55/2,8. Laatu riittävä ja tarkentaa tasoon. Tämäkään ei kuulu otsikon sisältöön.OskuK kirjoitti:Joo, mutta satunnainen makroilu hoituisi ok sillä 85-millisellä ja loitolla. Aika vähän itsellä lopulta tarvetta macrolle.nomad kirjoitti:Myin 105mm VR:n pois kun huomasin, että 70-200mm/4 sattuu aina reissuun mukaan ja 85mm/1.8 on keveydessään kivan tuntuinen potretteihin. 105mm on ehdottoman pröö rakenteeltaan, mutta aika iso kolho.mremonen kirjoitti:Joo, 105-millisessä makrossa on kyllä melkoisen kermainen bokeh tai sitten en tiedä mitä termi tarkoittaa.
Tietysti tuo on vähän pitkänpuoleinen.
Tietysti hiukan hölmö verrata makroa/ei-makroa.
Kapa
-
- Viestit: 360
- Liittynyt: Helmi 07, 2004 9 : 30
Vähän jo ihmettelinkin, että sulla se on jo myynnissä kun just äsken juttelin Nikonin edustajan kanssa puhelimessa, eikä heillä ole antaa siitä edes ostohintaa : ) Sitähän ei ole edes esitelty Suomen Nikonin sivuilla vielä.jyrbba kirjoitti:No otin pois, editoit vaan ton omasi niin ei tarvi pahastua :)bpixels kirjoitti:"Kova" on kyllä totta.jyrbba kirjoitti:Molemmat D500 ja D5 vaikuttavat kyllä aivan erinomaisilta vehkeiltä. Sopii toivoa että Canonikin pystyisi jotenkin vastaamaan kilpailuun.
Itselleni tilasin jo D500:sen :) Laitettiin myös kova ennakkotilaushinta sivuille jos jotain muutakin hotsittaa kyseinen häkkyrä.
Mitenkäs se on, että täällä toiset yritykset saa mainostaa ja toiset ei.
Sissimainonnaksihan tuota touhua toki pitäisi kutsua.
Thank you Fuketa-san for the eternal F-bayonet.
-
- Viestit: 172
- Liittynyt: Syys 16, 2004 16 : 05
Mutta johan Rajalakin tuota mainostaa ennakkotilaukseen, hintaa näyttäisi olevan 2399,-.chiefl kirjoitti: Vähän jo ihmettelinkin, että sulla se on jo myynnissä kun just äsken juttelin Nikonin edustajan kanssa puhelimessa, eikä heillä ole antaa siitä edes ostohintaa : ) Sitähän ei ole edes esitelty Suomen Nikonin sivuilla vielä.
Tuo hinta varmaan karkoittaa ujoimmat ostajat jonosta.
-
- Viestit: 6168
- Liittynyt: Touko 12, 2003 10 : 55
Onhan tuo myös myynnissä muuallakin. En laita liikkeitä, niin ei aiheuta mielipahaa. ;)chiefl kirjoitti:Vähän jo ihmettelinkin, että sulla se on jo myynnissä kun just äsken juttelin Nikonin edustajan kanssa puhelimessa, eikä heillä ole antaa siitä edes ostohintaa : ) Sitähän ei ole edes esitelty Suomen Nikonin sivuilla vielä.jyrbba kirjoitti:No otin pois, editoit vaan ton omasi niin ei tarvi pahastua :)bpixels kirjoitti: "Kova" on kyllä totta.
Mitenkäs se on, että täällä toiset yritykset saa mainostaa ja toiset ei.
Sissimainonnaksihan tuota touhua toki pitäisi kutsua.
-
- Viestit: 1385
- Liittynyt: Tammi 06, 2012 14 : 17
https://www.verkkokauppa.com/fiemerik kirjoitti:Onhan tuo myös myynnissä muuallakin. En laita liikkeitä, niin ei aiheuta mielipahaa. ;)
-
- Viestit: 1385
- Liittynyt: Tammi 06, 2012 14 : 17
Joko täällä pohdittiin?
5 Reasons Why The New Nikon D500 is a 7D Mk II Killer
http://bokeh.digitalrev.com/article/5-r ... mpaign=edm
5 Reasons Why The New Nikon D500 is a 7D Mk II Killer
http://bokeh.digitalrev.com/article/5-r ... mpaign=edm
-
- Viestit: 7329
- Liittynyt: Loka 05, 2004 10 : 06
- Paikkakunta: Oulu
- Viesti:
Rahalan ennakkotilaushinta näkyi olevan 150.00€ enemmän ja verkkiksen 140.90€ enemmän.bpixels kirjoitti:"Kova" on kyllä totta.jyrbba kirjoitti:Itselleni tilasin jo D500:sen :) Laitettiin myös kova ennakkotilaushinta sivuille jos jotain muutakin hotsittaa kyseinen häkkyrä.
Petri Kekkonen :: Kuvia :: "Light and shade - time and space" - PSB
-
- Viestit: 757
- Liittynyt: Maalis 03, 2011 13 : 12
- Viesti:
Samaa ihmettelin itsekkin ettei Nikonin reppa osannut antaa hintaa kameralle :) Sai sen kuitenkin muualta.chiefl kirjoitti:Vähän jo ihmettelinkin, että sulla se on jo myynnissä kun just äsken juttelin Nikonin edustajan kanssa puhelimessa, eikä heillä ole antaa siitä edes ostohintaa : ) Sitähän ei ole edes esitelty Suomen Nikonin sivuilla vielä.jyrbba kirjoitti:No otin pois, editoit vaan ton omasi niin ei tarvi pahastua :)bpixels kirjoitti: "Kova" on kyllä totta.
Mitenkäs se on, että täällä toiset yritykset saa mainostaa ja toiset ei.
Sissimainonnaksihan tuota touhua toki pitäisi kutsua.
http://www.fotomonza.com" onclick="window.open(this.href);return false;
-
- Viestit: 20313
- Liittynyt: Huhti 26, 2007 16 : 22
Eiköhän noi hinnat kuitenkin hyvin äkkiä valahda D750 tasoon. Yli 2ke tuntuu kermankuorinnalle, mutta mikäs siinä jos joillakin on kiire. Lintukuvauskausi painaa päälle jne.jyrbba kirjoitti:Samaa ihmettelin itsekkin ettei Nikonin reppa osannut antaa hintaa kameralle :) Sai sen kuitenkin muualta.chiefl kirjoitti:Vähän jo ihmettelinkin, että sulla se on jo myynnissä kun just äsken juttelin Nikonin edustajan kanssa puhelimessa, eikä heillä ole antaa siitä edes ostohintaa : ) Sitähän ei ole edes esitelty Suomen Nikonin sivuilla vielä.jyrbba kirjoitti: No otin pois, editoit vaan ton omasi niin ei tarvi pahastua :)
-
- Viestit: 3419
- Liittynyt: Helmi 15, 2008 10 : 05
- Paikkakunta: Viikki
Pöh. Tuohon käyttöön on D810 + 14-24/24-70. Mä ajattelin hankkia tämän pelkästään 300/2.8:n kaveriksi. Vaikkei D810:n tarkennus nyt hirveästi hidastukaan 1.4 TC:n kanssa, niin eiköhän tämä kuitenkin ole eri luokkaa AF:n osalta, kun telejatkeen saa jättää pois ja tarkennusjärjestelmä on täysin uusi.emerik kirjoitti: Tuo objektiivin juttu minkä mainitsit, niin se on hyvä pointti. Pirun hieno kamera, mutta tuohan ihan huutaa jotain 17-35mm 1.8 (VR?) tyylistä Nikkoria.