Juu, tiedän. Nämä ovat parasta mitä rahalla saa HDR:n jälkeen ja yhtä väsyttäviä, mutta ihan hauskoja sormiharjoituksia kuitenkin.
Eikä tämä nyt mikään lajinsa paras ole, tuossakin näkyy pilvissä kuvan raja. Tosin lähtömateriaalikaan ei nyt mitään ykkösluokkaa ollut, mutta sadepäivän varalle jotain puuhaa :)
Teko-ohjeet juutuupista. Ja tähän ketjuun voi laittaa omia virityksiä, jos jaksaa.
Innovoija (innovator) – 2–3% väestöstä: uskalias, koulutettu, omaa useita informaation lähteitä;
--- blogi
Tuo linna on kyllä, niin kuin olisi repäisty jostain puhelin/tabletti pelistä. Joku Mario vain hyppimään tuonne. Teknisesti tosi siisti, mutta noista vaaleista reunoista en pidä. Ne taitaa olla pakon sanelema juttu? Ehkä ne olisi voinut editoida samanlaiseksi siniseksi mitä muuten linnan ympärillä on.
emerik kirjoitti:Tuo linna on kyllä, niin kuin olisi repäisty jostain puhelin/tabletti pelistä. Joku Mario vain hyppimään tuonne. Teknisesti tosi siisti, mutta noista vaaleista reunoista en pidä. Ne taitaa olla pakon sanelema juttu? Ehkä ne olisi voinut editoida samanlaiseksi siniseksi mitä muuten linnan ympärillä on.
Kiitos. En tarkalleen muista mikä visio nuissa valkosissa reunoissa oli, mutta valkonen vinjentti on lisätty käsittelyssä. Muistelisin etten oikeen saanu sinistä mieleiseksi. Satumainen/sarjakuvamainen fiilinki niistä ehkä kuitenkin tulee..
E: Ehkä foorumin taustan kans tuo vaalea ei toimi yhtään..?
Nostetaanpa samalla. Aika mielenkiintoista puuhaa, vaikka onkin kikkaosastolta. Kuvien transformaatiota on kuitenkin yllättävän hauska tutkia. Kiitokset Matille hauskasta inspiraatiosta.
Kukapa olisi arvannut, että meren keskeltä löytyy:
Nää on itse asiassa aika hyviä. Ja kyllä mun mielestä aina välillä voi pitää hauskaakin, kun muuten tämä tuppaa menemään aika vakavaksi. Lisäksi tuossa voi hyvin hyödyntää vanhaa materiaalia ja saada siitä aikaan jotain uutta.
Miten tuo Diablo on tehty?
Innovoija (innovator) – 2–3% väestöstä: uskalias, koulutettu, omaa useita informaation lähteitä;
--- blogi
Hangon auringonlaskumaisema pohjana, vertikaalinen flip, polar coordinate distortion, tason duplikaatti ja horisontaalipeilaus, toisen puolen maskaus, paikallisia kontrasti ja värisäätöjä luminositeettimaskeilla ym. Ei mitään kovin kummallista. Diablo tuli esiin puolten symmetriasta. Huomasin sen kesken prosessia ja sitten kuvan ajatus tietenkin sai uuden suunnan.
Komeita kuvia, tykkäsin erityisesti tuosta joutsenkuvasta. Ihan kuin olisi juomalasi jonka pohjalla joutsenet ovat :) Näistä itselle parhaiten toimii ne joissa joutuu hieman miettimään miten/mistä kuva oikein rakentuu.
Känön kirjoitti:mremonen aloitus on hyvä ja Kryptoksen "Kurimus" on hieno, muutkin ketjun kuvat voittaa perusSorsan kaislikossa näin tänään ja otin kuvan.