Tamron 70-300mm F4-5.6 Di VC USD vakaajan rutina

Objektiivit, filtterit, loitot jne.
Arza22
Viestit: 376
Liittynyt: Maalis 12, 2009 23 : 38

Tamron 70-300mm F4-5.6 Di VC USD vakaajan rutina

Viesti Kirjoittaja Arza22 »

Ostin kyseisen obiskan käytettynä ja huomasin että vakaaja pitää aika kovaa ääntä aina aktivoituessaan, eli kun painaa laukaisimen puoliväliin. Ääni on vähän kuin rutinaa, onkohan tervettä?

Muissa käyttämissäni kakkuloissa (Canon ja Nikon kittiobiskoja ja kittitelezoomeja) ei moista ääntä kuulu, niiden vakaajat ovat käytännössä täysin äänettömiä. Ainoastaan hiljaisessa ympäristössä voi havaita vaimeaa surinaa.

Mutta tosiaan tässä tamppoonissa kuuluu erittäin kova rutina, vakaaja kyllä toimii hienosti mutta aina aktivoituessaan pitää pahaa ääntä. Onko normaalia?
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
murmelt
Viestit: 801
Liittynyt: Marras 02, 2005 23 : 48

Viesti Kirjoittaja murmelt »

Kyllä vakaajan jotain ääntä kuuluukin pitää, jos korvan laittaa objektiivin kylkeen kiinni. Mutta ei sitä normaalikäytössä pitäisi juuri huomata. Kuulostaa epäilyttävältä, jos todella kovaa ääntelee. Tamroneissahan on nykyään 5 vuoden takuu alkuperäiselle ostajalle, jos lasin rekisteröi.
Toisaalta uusi objektiivi on niin halpa, ettei varmaan kannata korjata, jos ei mene takuuseen.
antti_koo
Viestit: 12
Liittynyt: Heinä 12, 2015 16 : 14

Viesti Kirjoittaja antti_koo »

Omassa (uutena ostetussa) yksilössäni on huomattavasti kovempi vakaajan ääni verrattuna Canonin vakaajaobjektiiveihin. Ei tarvitse tosiaankaan kuunnella korva kiinni objektiivissa kuullakseen äänen.

Vakaajan käynnistyessä (ja sammuessa) kuuluu jotain rutinaa tai miksi sitä nyt kutsuukaan.

Eiköhän tuo liene ominaisuus.
Arza22
Viestit: 376
Liittynyt: Maalis 12, 2009 23 : 38

Viesti Kirjoittaja Arza22 »

Ok, kiitos vastauksista. :) Eiköhän se ole sitten ominaisuus, kun vakaaja toimiikin oikein hyvin.

Putken hinta-laatusuhde vaikuttaa hyvältä, jälki näyttää terävältä verrattuna halppis suttuzoomeihin. Ainakaan kun ei paremmasta tiedä. :)
tonskulus
Viestit: 3426
Liittynyt: Marras 29, 2006 17 : 00
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tonskulus »

EF 100 2.8L macro se vasta joskus kovaääninen käynnistyessään onkin. Mutta kyllä se siitä rauhoittuu aina semmoiseksi tasaiseksi "kohinaksi".
*etelä-karjalan VALOKUVAPRIKAATIKENRAALI spegen armollisella ylennyksellä*
http://tonskulus.kuvat.fi/
Miksus
Viestit: 2685
Liittynyt: Tammi 06, 2009 15 : 39
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Miksus »

Juu kyllä ne kaikki jotain ääntä pitää, ensin klonksahtaa ja sitten sihisee suhisee kuka mitenkin..

Huolestuisin mieluummin siinä vaiheessa kun ääntä ei enää kuuluisi.
Vastaa Viestiin