Pari violetin sävystä auringonlasku kuvaa Saimaan rannoilta.
Aikasemmin laittelin foorumille vastaavia kuvia vastaavista paikoista, mutta en sillon tullut kysyneeksi... Toimiiko tämmöset violetit sävyt auringonlasku kuvissa? Vahingossa hipaisin tint nappulan oikeeseen laitaan ja vedin vähän takasin, eikä lopputulos näyttänyt kauhean pahalta. Mutta ONKO lopputulos ok, hirveä vai täysin tuhoon tuomittu kokeilu?
Miksi noissa sävyissä olisi jotain tuhoontuomittua? Anna palaa vaan. Voisin kyllä kuvitella, että kuvasta saisi näyttävämmän, jos sen ottaisi auringon jo painuttua taivaanrantaan.
Sanr kirjoitti:Värin toimivuudesta en osaa sanoa paljonkaan. Mielestäni kuvat ovat ihan kaunista katseltavaa.
Mutta kuinka pitkä valotusaika ensimmäisessä kuvassa on? Otitko sellaisia kuvia, missä järvi on ihan tasainen?
Eka kuva on koottu kolmesta kuvasta joitten suljinajat tais olla 20sek, 10sek ja 30sek. Tuleeko järvestä ihan tasainen jos pistäisi vaikkapa 2min suljin ajan?
Ilmeisesti oli aika tyyntä? Kannattaa kokeilla vaikka sitä 2 minuutin valotusaikaa, jos vaan aukko ja filtterit antaa periksi. Olisi tuon varmasti tasaiseksi/sileäksi saanut.
Sanr kirjoitti:Ilmeisesti oli aika tyyntä? Kannattaa kokeilla vaikka sitä 2 minuutin valotusaikaa, jos vaan aukko ja filtterit antaa periksi. Olisi tuon varmasti tasaiseksi/sileäksi saanut.
Eikös tämä ole jo nähtyä ja tylsää? Pitkät valotusajat maisemakuvissa puistattavat ainakin minua suunnattomasti, koska sitä kamaa on netti pullollaan.
^ Kyllähän niitä riittää. Itse kuitenkin niistä pidän, riippuu vähän kohteesta. Mieluummin valitsisin täysin sileän tuon ensimmäisen kuvan pilvimäisen tekstuurin sijaan.
Vaikka siis tuokin on ihan jännän näköinen. Ei sinällään ruma.
Juu.
Flickerissä tapahtuu kummia. Tolle toiselle kuvalle on 24h aikana tullu yli 2000 katselukertaa... Ennätykset paukkuu. Ja turha sanoa että "virtuaalipippelin venyttämistä". Ite seuraan aina mielenkiinnolla minkälaiset kuvat kiinnostaa ihmisiä. Ulkomaalaisiin tuntuu vetoavan Lapin kuvat ja näköjään saimaakin kiinnostaa.
Sanr kirjoitti:Ilmeisesti oli aika tyyntä? Kannattaa kokeilla vaikka sitä 2 minuutin valotusaikaa, jos vaan aukko ja filtterit antaa periksi. Olisi tuon varmasti tasaiseksi/sileäksi saanut.
Eikös tämä ole jo nähtyä ja tylsää? Pitkät valotusajat maisemakuvissa puistattavat ainakin minua suunnattomasti, koska sitä kamaa on netti pullollaan.
Olet aivan oikeassa. Kaikki kuvat on otettu jo, joten ihan sama myydä kaikki kameravehkeet pois ja ruveta tekemään jotain ennen näkemätöntä!