Elämäni ensimmäiset muotokuvat

Esittele omia kuviasi! Anna palautetta muiden kuvista!
miikkaj
Viestit: 219
Liittynyt: Joulu 02, 2007 20 : 53
Viesti:

Elämäni ensimmäiset muotokuvat

Viesti Kirjoittaja miikkaj »

Käytiin ottamassa kauniimmasta puoliskosta pari kuvaa. En ole koskaan ennen ns. posekuvia ottanut, enkä ole ajatellut asiaa ruveta sen kummemmin edes opettelemaan. Omat kuvausintressit sijoittuu muihin aiheisiin. Olisi vaan mukava kuulla miten nämä muutamat setit onnistuivat muiden mielestä.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
carrier
Viestit: 307
Liittynyt: Marras 23, 2012 14 : 24

Viesti Kirjoittaja carrier »

Muotokuvauksesta todellakaan mitään ymmärrä mutta omaan silmään rajaus ei oikein toimi ykkösessä, ehkä olisin ehkä taustaa jättänyt vähemmän oikealta näkyviin, malli turhan keskellä kuvaa. Kakkonen hyvä, mitä nyt olisi hymyä saanut olla kun nätti malli :) kolmas hyvä, nelonen ei oikein toimi.
alsalus
Viestit: 1421
Liittynyt: Elo 17, 2009 13 : 50

Viesti Kirjoittaja alsalus »

Ykkösen rajaus on huono, käsi katkeaa. Silmät ovat mustat, minkä olisi saanut reflalla tai fyllisalamalla hoidettua. Miljöö on kiva, ja pään katkaiseva hiekkatie taustalla on mun mielestä hauska. Rajaisin puolet kuvan alaosasta pois ja valottaisin kasvot pensselillä uusiksi, niin tästä saisi kivan panoraamapotretin.

Kakkoskuva on vähän toivoton. Katse on kuvan ulkopuolella, mutta silti malli poseeraa kameralle. Paita on rypyssä ja ryhti kropalle epäedullinen. Tatska jää piiloon häiritsevästi ja mallin iho + huulet ovat aivan värittömät. Tästäkin kuvasta poistaisin alaosan kokonaan ja toisin silmiin digitaalista valoa. Oranssiin värikanavaan vähän lisää äksöniä kanssa.

Kolmosessa kroppa on hyvässä posessä, mutta kasvot taas huonosti. Kaulaa ei ole ollenkaan ja perspektiivi latistaa kasvot. En ihan tajua seepiahtavaa väritöntä sävymaailmaa ja ristikkopölkkytausta on heikko. Katse kameraan ja rohkeampi rajaus parantaisivat kuvaa, tällaisena tämä jää räpsyksi.

Viimeinen on paras ihan ehdottomasti, mutta WB menee aika överisti magentan puolelle, minkä takia värit ovat jotenkin tönköt ja elottomat. Vaaleat hiukset tekevät hauskan huippuvalon ja kehystävät kuvaa, mutta taustavalotusta pitäisi samalla nostaa, että kuvaan tulisi enemmän eloa. Mallin ilme ja olemus on kunnossa, eli tärkeimmät asiat ovat tässä kuvassa hanskassa.

Yleisjuttuina kannattaa vastaisuudessa kiinnittää huomiota keskisommitteluun - tai siis lähinnä sen välttämiseen - ja käsittelyssä ihoon joka on potreteissa (väri, pinta, valoisuus) olennainen juttu. Nyt malli näyttää digikäsittelyn jälkeen liikaa kalmolta.
miikkaj
Viestit: 219
Liittynyt: Joulu 02, 2007 20 : 53
Viesti:

Viesti Kirjoittaja miikkaj »

No, nyt kun joku tiesi sanoa mitä kuvissa on pielessä, niin ihan tottahan nuo kaikki seikat ovat. Tuo muotokuvien genre kun on ihan tuntematonta aluetta, en oikein osaa edes etsiä kuvista vikoja sillä silmällä. Pitää joku sadepäivä väännellä noita kuvia uudelleen kohdilleen. Kiitos varsinkin alsalus-nimimerkille yksityiskohtaisesta palautteesta!
TiRy
Viestit: 1515
Liittynyt: Loka 16, 2012 18 : 06

Viesti Kirjoittaja TiRy »

Hemmetti alsalus jäätävän hyvää analyysia näin maallikon silmin luettuna! Mulle jäi toi viiminen lause kutitteleen niin paljon, että toivoisin, että voisit avata hieman alusta lähtien miten itse käsittelet muotokuvasi (esim. tuolla kuvankäsittelyosiossa). Vai onko tämmönen topic jo?

Oman muikkelin kanssa on tullut kans kuljailtua ympäriinsä kameran kanssa hyvien muotokuvien toivossa mutta tuntuu, että tuo käsittelypuoli sitten tökkii..
alsalus
Viestit: 1421
Liittynyt: Elo 17, 2009 13 : 50

Viesti Kirjoittaja alsalus »

TiRy kirjoitti:Hemmetti alsalus jäätävän hyvää analyysia näin maallikon silmin luettuna! Mulle jäi toi viiminen lause kutitteleen niin paljon, että toivoisin, että voisit avata hieman alusta lähtien miten itse käsittelet muotokuvasi (esim. tuolla kuvankäsittelyosiossa). Vai onko tämmönen topic jo?

Oman muikkelin kanssa on tullut kans kuljailtua ympäriinsä kameran kanssa hyvien muotokuvien toivossa mutta tuntuu, että tuo käsittelypuoli sitten tökkii..
Hauskaa, jos noista kommenteista oli jotain hyötyä. Tällä palstalla erinomaisen havainnollistavaa muotokuvaoppia ja -keskustelua on tarjonnut nimimerkki Puuhapete. Hänen kuvaketjujaan lukemalla pääsee hyvin perille lajin saloista.

Lightroomin presettejä hankkimalla ja Nik Color efex portraiture -ohjelmalla saa myös valmiita hyvin käyttökelpoisia digitaalisia "käsittelyehdotuksia", jos oma mielikuvitus ei digityöpöydällä riitä.

Tässä on vielä hyvin yksinkertainen Youtube-tutoriaali, joka on kokolailla täyttä asiaa:

http://www.youtube.com/watch?v=aeVm2Ndc5E4
Ville^K
Viestit: 2366
Liittynyt: Syys 14, 2009 16 : 05
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ville^K »

Olen pitkälti samoilla linjoilla aikaisempien kommentoijien kanssa. Näissä kuvissa itseäni eniten häiritsee värimaailma ja keskipainotteiset rajaukset.

Värit voisivat olla saturoituneempia ja sävyiltään lämpimämpiä. Myös kontrastia tarjoilisin lisää.

Viimeinen kuva on mielestäni paras. Rajaisin tätä niin, että ottaisin siivun pois vasemmalta ja alhaalta, jotta malli siirtyisi kuvassa hiukan vasemmalle.
Vastaa Viestiin