Paras peilitön järkkäri 400-700€

Canon EOS R, 1D, 5D, Nikon Z7/Z6,D500/D5/D7200/D750/D810/Df/D610, Fuji S2/S3 Pro/XT-n, Olympus Pen-F, M10, M5, Pentax K D ja ist D-sarja, Sony A7/A9 jne.
kribe
Viestit: 4537
Liittynyt: Loka 07, 2006 18 : 14
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kribe »

määvaan kirjoitti: Ei se kuvan laatu pelkästään nopeasta tarkennuksesta synny. Nikon 1:n kuvat 1/1000s...
1/2000s valotusajoilla vaativat aika hyviä valaistusolosuhteita, sillä jo oikea ISO 800:n on Nikon 1:llä aika kuraa eli Sony A100:n luokkaa.
Nyt oli kuitenkin kyse vain tarkennuksesta. Ja minkä liikkeen pysäyttämiseen sä 1/2000s valotusaikaa tarvitset?

Ja silloin kun haluaa jollain 70-200/2.8 kokoisella lasilla kuvata, niin silloin on kuitenkin isompi kamera lasissa kiinni. Vai kuinka monella Nex-omistajalla luulet että on 70-200/2.8 SSM lasi, muttei yhtään alpha runkoa?
"All I can do is be me, whoever that is." -Bob Dylan
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
määvaan
Viestit: 5991
Liittynyt: Syys 06, 2010 11 : 32
Paikkakunta: Tervakoski, $ydän-$awon pakolainen ja suvun paluumuuttaja Suomen teollisen vallankumouksen ytimeen!

Viesti Kirjoittaja määvaan »

kribe kirjoitti:
määvaan kirjoitti: Ei se kuvan laatu pelkästään nopeasta tarkennuksesta synny. Nikon 1:n kuvat 1/1000s...
1/2000s valotusajoilla vaativat aika hyviä valaistusolosuhteita, sillä jo oikea ISO 800:n on Nikon 1:llä aika kuraa eli Sony A100:n luokkaa.
Nyt oli kuitenkin kyse vain tarkennuksesta. Ja minkä liikkeen pysäyttämiseen sä 1/2000s valotusaikaa tarvitset?
?
Spegen koirakuviin tarvitaan korkeintaan 1/1000s:n valotusaikoja ja ISO 800, parhaimpiin 1/2000s. :-)
*Fotoingenjöröverstelöjtnant, Suur-Sawon valtakunnan valokuvamarsalkan armollisella ylennyksellä*
johtaja
Viestit: 64
Liittynyt: Helmi 12, 2011 20 : 47

Viesti Kirjoittaja johtaja »

Itse laittaisin ehdottomaksi kriteeriksi hybriditarkennuksen. Sekä NEX-5R/6 että V1 ovat nopeita, kunhan hybriditarkennus on päällä.

Sen sijaan yhdistelmä NEX+50/1.8, jossa hybriditarkennuksen firmware update tulee saatavaksi joskus myöhemmin, on aivan yhtä tuskaa. Kamera sahailee sinne tänne ennen lukittumista. Harmittaa kun tuli moinen mötikkä ostettua.

NEX olisi jäänyt kauppaan, jos tarkennus olisi pelkästään kontrastipohjainen. Nyt hybriditarkennuksella niitä on talossamme kaksi. Plus V1.
JPQ
Viestit: 6412
Liittynyt: Huhti 03, 2004 19 : 15
Paikkakunta: Viiala

Viesti Kirjoittaja JPQ »

Sitä paitsi Nikonin CX sarja päihittää väreissä nuo muut kun kuvien väritoistoa netissä olen verranut no siis miellyttää eniten. En tykkää Sony ja Fuji kameroiden väreistä useinkaan. ja Pentax ehkä sitten Nikonin jälkeen. puhun edelleen vain väreistä. ja jepg kuvien väreistä vaikka osa ilmeisesti tulee raw kuviinkin koska aika varma olen että osa siten tehty. jos mahdollista kuten photozonen testien kuvat. Kuluttaja lehden uuni testissä lämpötilojen tarkkuus eron vertailun ymmärrän mutta miten jotain tämmöisiä kameroita noin vain voisi vertailla edes tavallinen lehti. lisävarusteiden määrää enintään ja hintaa ja keveyttä.
Vastaa Viestiin