KM 5D, Arsat 35mm 2.8 TS, KM 28-75mm 2.8, KM 17-35mm 2.8-4

Vain yksityishenkilöille. EI FIRMOILLE. Myydään valokuvaukseen liittyvää käytettyä tavaraa. Muista mainita *paikkakunta*! Puhno? Älä nosta ilmoitustasi alle viikon välein (=käytä sen sijaan Muokkaa-nappia!). HINTA PAKOLLINEN.

----Yksityisviesti pysyy Lähtevät-kansiossa, kunnes vastaanottaja on lukenut yv:n. => lukemisen jälkeen siirtyy Lähetetyt-kansioon. ---
sapikaij
Viestit: 23
Liittynyt: Marras 08, 2004 10 : 14

KM 5D, Arsat 35mm 2.8 TS, KM 28-75mm 2.8, KM 17-35mm 2.8-4

Viesti Kirjoittaja sapikaij »

Myynnissä:

Konica Minolta 5D, 300€ Varattu
Konica Minolta 28-75mm, f2.8, 200€ Varattu
Konica Minolta 17-35mm, f2.8-4, 120€ (saanut iskua) Varattu
Arsat 35mm, 2.8 TS, 280€ (Minolta AF / Sony bajonetti) Varattu


Kaikki tavarat ovat käytettyjä ja sisältävät arvolisäveron. Kuvat tavaroista testikuvineen (nyt kaikista):
http://galleria.luotokuva.fi/main.php?g2_itemId=21936

Tarjouksia otetaan vastaan keskiviikko iltaan kahdeksaan saakka, tämän jälkeen otan yhteyttä parhaimpien tarjouksien tehneisiin henkilöihin. Ehdotukset YV:llä tai luotokuva (ÄT) luotokuva.fi.

Laitteiden koeajomahdollisuus Jyväskylässä. Hintoihin lisätään tarvittaessa postituskulut.

-Sampsa Kaijaluoto
Viimeksi muokannut sapikaij, Touko 31, 2007 17 : 28. Yhteensä muokattu 5 kertaa.
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
Hahhi
Viestit: 439
Liittynyt: Kesä 17, 2005 10 : 20
Paikkakunta: Helsinki - Bangkok

Viesti Kirjoittaja Hahhi »

Minkälaisessa kunnossa Arsat TS ja KM 28-75mm ovat? (Molemmat kiinnostavat, ainakin näin alustavasti...)
Hannu
Viestit: 59
Liittynyt: Tammi 10, 2003 8 : 35
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Millaisen kolhun tuo yksi on saanut. Kiinnostaisi kyllä, mutta toimiiko...
sapikaij
Viestit: 23
Liittynyt: Marras 08, 2004 10 : 14

Viesti Kirjoittaja sapikaij »

Hannu kirjoitti:Millaisen kolhun tuo yksi on saanut. Kiinnostaisi kyllä, mutta toimiiko...
17-35 2.8-4 oli kiinni A100 rungossa kun jalusta kippasi betonilattialle. Tuloksena oli objektiivin bajonetin osittainen taittuminen ulos. Bajonetissa on neljä ruuvia ja yhden alla oleva kiinnike objektiivin muoviseen runkoon murtui. A100 selvisi kaatumisesta suunikkaaksi muuttuneella etsimellä.

Korjaustoimenpiteinä avasin objektiivin, painoin murtuneen kohdan takas ja kasasin. Nyt lasi ei enään mielestäni piirrä yhtä hyvin kuin ennen, eikä se myöskään tarkenna aivan äärettömyyteen. Luulen että kasasin sen hivenen väärin.

Ulkoisesti opiskassa ei näy mitään suurempaa vikaa, eikä linsseissä näy mitään huolestuttavaa. Uskoisin että näppärä sälli saisi tästä avaamalla ja uudestaan kasaamalla paremman pelin.

Otan tuolla huomenna testikuvat niin voit tehdä sitten niistä omat päätelmäsi.

-Sampsa Kaijaluoto
sapikaij
Viestit: 23
Liittynyt: Marras 08, 2004 10 : 14

Viesti Kirjoittaja sapikaij »

Hahhi kirjoitti:Minkälaisessa kunnossa Arsat TS ja KM 28-75mm ovat? (Molemmat kiinnostavat, ainakin näin alustavasti...)
Arsat on pitkälti uuden veroinen. Öljyt on jäykät ja jäätyvät pakkasella. Extrana linseissa on pari ilmakuplaa. Mutta katso kuvat niin näet kunnon.

28-75 lasista otan huomenna kuvat.
Hannu
Viestit: 59
Liittynyt: Tammi 10, 2003 8 : 35
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Hannu »

En ole näppärä sälli, joten minulta tuo kakkula jää korjaamatta. Lievää kiinnostusta minulla silti vielä on. Odottelen testikuvia. Se äärettömyyteen tarkentaminen on kyllä aika tärkeää, sillä maisemakuvaukseen tätä lähinnä ajattelin.
sapikaij
Viestit: 23
Liittynyt: Marras 08, 2004 10 : 14

Viesti Kirjoittaja sapikaij »

Hannu kirjoitti:En ole näppärä sälli, joten minulta tuo kakkula jää korjaamatta. Lievää kiinnostusta minulla silti vielä on. Odottelen testikuvia. Se äärettömyyteen tarkentaminen on kyllä aika tärkeää, sillä maisemakuvaukseen tätä lähinnä ajattelin.
Nyt on kuvaa 17-35mm lasilla josta voi sitten itse päättää onko tarkkuus riittävän hyvä. http://galleria.luotokuva.fi/main.php?g2_itemId=36414

Klikkaamalla "Full Size" -namikkaa näkee alkuperäiset 3000 x 2000 ruudut.
Hannu
Viestit: 59
Liittynyt: Tammi 10, 2003 8 : 35
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Jonkun verran on pehmeyttä havaittavissa. Täytynee miettiä asiaa.
Vastaa Viestiin