Täytyy katsoa. Tähän kakskymppiseen tuli myös fokuspino päivityksenä.Maffer kirjoitti: ↑Huhti 23, 2025 16 : 02 26MP kroppikenno menee jo ohi vanhemmista 24MP kinokennojen painoksista heittämällä. Kun ny tuota samaa runkoa tuli käytettyä aikanaan niin sanon kyll et vielä hauskempaa tulee kun sen vaihtaa vaikka x-t4:een tai tuoreempaan missä saa mukaan fokuspinon ja uuden intervallikuvaussysteemin mikä on paras mistään järkästä.
X-T kymppisarjan muovisuus vaihtuu myös Nikonia vastaavaan materiaaliseen laatuun ykkössarjan mukana.
Kannattaa tsekata myös Fujinon 14/2.8. Se on hämmästyttävän lähellä Zeissin 21mm Distagonia ja natiivina laajiksena fokuspino pelaa mainiosti.
Kaluston keventämiinen miettiessä.
-
- Viestit: 12230
- Liittynyt: Tammi 25, 2008 19 : 09
- Viesti:
Re: Kaluston keventämiinen miettiessä.
-
- Viestit: 23282
- Liittynyt: Elo 20, 2008 17 : 32
- Viesti:
Re: Kaluston keventämiinen miettiessä.
Fujin intervalli on siitä uniikki et kun jokusen tähtipyörylän kuvaillu niillä niin voin laittaa vaikka 2min suljinajaksi ja intervalli 30x ja 0s viive. Tuosta saa tunnin mittaisen pyörylän ja tilaa säästyy laadun kärsimättä. GFX50 esim. pääsi n. 8min ilman pitkän valotuksen kohinanpoistoa yhdellä valotuksella kesäkelissä ja X100V (26MP) selviää sekin tolla uudella kennolla vielä neljästä minuutista.
-
- Viestit: 13450
- Liittynyt: Joulu 06, 2004 6 : 41
Re: Kaluston keventämiinen miettiessä.
Aika hyvä, että kehittävät vielä!
Fujin X-T20 on kyllä nykyisellään varsin mainio peli. Itsellä oli aikoinaan X-T10 ja tykkäsin aikalailla.
EDIT: yritin selailla netistä tuota focuspinoa, mutta puhutaanko me nyt Fujin X-T20 mallista? En nimittäin löytänyt juttua firmwaresta jolla se olisi lisätty..Vai milloin se tuli?
'Why should I feel lonely ? is not our planet in the Milky way?'