Joo, katukuvaus ei täytä ehtoja.Villaristi kirjoitti: ↑Helmi 04, 2025 6 : 58 Minä kuvaan mieluiten älyllistä elämää, siksi olenkin keskittynyt eläimiin!
Nikon Z5
-
- Viestit: 9586
- Liittynyt: Joulu 10, 2003 15 : 43
- Paikkakunta: itähelsinki
- Viesti:
Re: Nikon Z5
Innovoija (innovator) – 2–3% väestöstä: uskalias, koulutettu, omaa useita informaation lähteitä;
---
blogi
---
blogi
-
- Viestit: 86
- Liittynyt: Huhti 24, 2016 7 : 51
Re: Nikon Z5
Kyllähän ihminen ja ennenkaikkea ihmisen kaiken tuhoava elintapa vasta suurta huttua onkin.
-
- Viestit: 10985
- Liittynyt: Maalis 13, 2008 9 : 12
Re: Nikon Z5
Yep.
Lisään vielä, että älykkyys ja viisaus on kaksi eri asiaa.
Sekä niiden vastakohdat keskenään.
Maailmassa elää paljon ns. yksinkertaisia ihmisiä, ja myös älykkäitä jotka toimivat epäviisaasti vailla empatiaa .
Tähän kun ynnätään vielä koulutuksen/ sivistyksen puute , parvi-idiotismi ja DNA:ssa kytevä itsekkyys (yksilön selviytyminen), niin ei kannata ihmetellä maailman nykyistä tilaa niin idässä kuin lännessäkin.
Elämä on valokuvaajan parasta aikaa! Vîta est tempus optimum homini
-
- Viestit: 3744
- Liittynyt: Helmi 03, 2004 19 : 24
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
Re: Nikon Z5
Onko kokemuksia Z5 patterikahvasta, kuvissa näyttää aika kolholta koko viritys, en tiedä onko tuolle mitään käyttöä varsinaisesti, ergonomian takia sitä en ainakaan tarvitse.
Mutta ehkä se laukun pohjalla menee ja onhan siinä virtaa aika pitkäksi aikaa, ostin pari uutta akkua, ei vielään hajua miten nopsaa imaisee akun tyhjäksi.
Mutta ehkä se laukun pohjalla menee ja onhan siinä virtaa aika pitkäksi aikaa, ostin pari uutta akkua, ei vielään hajua miten nopsaa imaisee akun tyhjäksi.
"Olen kuvannut eri kameroilla ihan itse"
https://www.flickr.com/photos/190197415 ... 568316264/
https://www.flickr.com/photos/190197415 ... 568316264/
-
- Viestit: 9586
- Liittynyt: Joulu 10, 2003 15 : 43
- Paikkakunta: itähelsinki
- Viesti:
Re: Nikon Z5
Innovoija (innovator) – 2–3% väestöstä: uskalias, koulutettu, omaa useita informaation lähteitä;
---
blogi
---
blogi
-
- Viestit: 2583
- Liittynyt: Maalis 01, 2009 21 : 16
- Paikkakunta: Suur-Sawo
Re: Nikon Z5
tässä näkyy olevan yövalokuvaajille suunnattuja juttuja, mm. valinnaisesti punainen käyttöliittymä kokonaan punaisella(!) esikatselukuvalla sekä kirkastettu etsinkuva. jostain syystä zf:n pixel shift ei ole mahtunut mukaan. harmi että karvalakkimallit jumittaa edelleen 24 megapikselissä.
Gold member of Sigma 14mm f/1.8 & 100-300mm f/4 fun club.
-
- Viestit: 13419
- Liittynyt: Joulu 06, 2004 6 : 41
Re: Nikon Z5
Punainen näkymäkin apinoitu Pentaxilta. Se on hauska miten pitkällä viiveellä eri laitevalmistajat reagoivat pentaxin hyviin innovaatioihin. Vaikka eihän se punainen yönäkymä ole mikään Pentaxin keksintö, mutta Pentax senkin on tuonut nykyaikaisiin digijärkkärunkoihin.janne. kirjoitti: ↑Huhti 05, 2025 16 : 58 tässä näkyy olevan yövalokuvaajille suunnattuja juttuja, mm. valinnaisesti punainen käyttöliittymä kokonaan punaisella(!) esikatselukuvalla sekä kirkastettu etsinkuva. jostain syystä zf:n pixel shift ei ole mahtunut mukaan. harmi että karvalakkimallit jumittaa edelleen 24 megapikselissä.
Mutta vielä löytyy lisää hyviä juttuja Pentaxin rungoista mitä kannattaisi kopioida..winkwink SoCaNikon...
Olen samaa mieltä, että 24mp alkaa olemaan turhan vähän nykyajan digijärkkärungossa.
'Why should I feel lonely ? is not our planet in the Milky way?'