Sivu 1/1
Katkennut salaman jalka
Lähetetty: Tammi 27, 2012 0 : 07
Kirjoittaja Miigenoja
Osaako joku sanoa kuinka tälläisen saisi korjattua vai voiko edes korjata ?
kuvalinkki:
http://miigenoja.kuvat.fi/kuvat/Turha/rikkin%E4inen.jpg
Itselläni kaatui kamera jalustalta suoraan maahan fläshi edellä ja näin kävi. Itse salama kyllä toimii mutta joutuu pitämään salamasta kiinni jotta se pysyy jotenki remmissä
Sattuisikohan tuosta
http://www.scandinavianphoto.fi/product ... id=7754414 olemaan apua ja onkohan kellään muulla kokemusta vastaavasta tilanteesta?
Lähetetty: Tammi 27, 2012 0 : 20
Kirjoittaja Munt
Lähetetty: Tammi 27, 2012 10 : 35
Kirjoittaja marjeta
Samanlaisen tapauksen jälkeen selvittelin asiaa Nikonin kanssa. JAS tekniikka suostui myymään osan ilman takuuta, maksoi n. kympin postikuluineen. Lähettivät väärän osan, heidän järjestelmänsän mukaan olisi pitänyt käydä, mutta ei käynyt, muuta ei ollut tarjolla. Ebay:n kautta löysin oikean osan, 2kpl maksoi postikuluineen Kaliforniasta n. kympin.
Vaihto onnistui eikä ollut kovin vaikeatakaan. Huonona puolena oli että katkaisin paperisen ohuen lattakaapelin salamakengältä :-( Sitä ei helpolla sitten vaihdetakaan. Nyt käytän ko. salamaa sitten synkkaportin kautta.
Minun salama oli n. 80 € arvoinen joten otin riskin. Sinulla on kuitenkin arvokkaampi tuikku joten lähettäisin JAS:lle jos on epävarmuutta, hinta n. 60€ veikkaisin. Tuo Canonin vaihto on videon perusteella paljon helpompi. Johdot ovat tukevampia ja saa liittimellä irti.
Lähetetty: Tammi 27, 2012 14 : 18
Kirjoittaja Miigenoja
Tosi paljon kiitoksia videosta ! osan pistän tilaukseen ja vaihdon osaan kyllä videon perusteella itsekkin tehdä : )
Lähetetty: Tammi 27, 2012 14 : 59
Kirjoittaja Munt
Internetissä toimii sellainen perussääntö, että mikäli tuotetta myydään Venäjällä, niin siitä löytyy video youtubesta... ;)
Tässä venäläinen vapaalla kumiveneen ja 6 heppaisen suzukin kanssa. Eli 2:30 ajelua miten sattuu jorpakolla. Ja hei, näitä vastaavia löytyy youtubesta ainakin viissataa.
Nauttikaa:
http://www.youtube.com/watch?v=uGGSJ2ys ... re=related
..
Lähetetty: Tammi 27, 2012 16 : 53
Kirjoittaja keskone
...ja sit ei enempää tuollaisia linkkejä.
Se kumijolla ei aiheuttanut mitään fiilistä, mutta taustapoppi pisti välittömästi laskevan kalenterin käyntiin.
Miksihän ihmeessä?
Lähetetty: Tammi 27, 2012 17 : 09
Kirjoittaja Munt
keskone kirjoitti:...ja sit ei enempää tuollaisia linkkejä.
Se kumijolla ei aiheuttanut mitään fiilistä, mutta taustapoppi pisti välittömästi laskevan kalenterin käyntiin.
Miksihän ihmeessä?
Höh, sä et ymmärtänyt, että se kumijolla veti soolon ja varmasti yleisö taputti seisten, kun se viimein lopetti! ;D
..
Lähetetty: Helmi 01, 2012 13 : 11
Kirjoittaja APu72
Itselläni kävi joulupäivänä juuri samalla tavalla salaman jalan kanssa. Kamera rippui ja jalka murtui reunasta. Kuvia voisi ottaa jos salamaa pitelisi käsin paikoillaan. Kun kyseessä oli edullinen Nissin 622 salama, niin "ratkaisin" ongelman eilen ostamalla Verkkokaupasta 89 eurolla uuden. Vanha jalkavikainen salama saa toimia nyt slave-salamana. Eipä ole ennen mulla varsinaista orjaa ollutkaan.