The Silver Sigma I series

Objektiivit, filtterit, loitot jne.
temama
Viestit: 10960
Liittynyt: Maalis 13, 2008 9 : 12

The Silver Sigma I series

Viesti Kirjoittaja temama »

Toukokuussa tulloo! Ensin L-mountille ja sitten E-mountille vuoden puolenvälin jälkeen.

https://www.sonyalpharumors.com/the-sil ... ng-in-may/

Kuva

These are only available in L-mount but according to one source they will be available in E-mount version starting from the second half of the year.
Elämä on valokuvaajan parasta aikaa! Vîta est tempus optimum homini
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
Matti_JH
Viestit: 12208
Liittynyt: Tammi 25, 2008 19 : 09
Viesti:

Re: The Silver Sigma I series

Viesti Kirjoittaja Matti_JH »

Mietittiin että millä saisi objektiivikaupan nousemaan. Pena sen sitten veti viime hetkellä hatusta että maalataan ne hopeamaalilla.
mremonen
Viestit: 9585
Liittynyt: Joulu 10, 2003 15 : 43
Paikkakunta: itähelsinki
Viesti:

Re: The Silver Sigma I series

Viesti Kirjoittaja mremonen »

Matti_JH kirjoitti: Maalis 19, 2025 8 : 52 Mietittiin että millä saisi objektiivikaupan nousemaan. Pena sen sitten veti viime hetkellä hatusta että maalataan ne hopeamaalilla.
Tämä! Ja muutenkin: aika harvassa on nykyään ne rungot, mihin nuo sopivat esteettisesti. Ja estetiikkaahan tässä on kai haettu.
Innovoija (innovator) – 2–3% väestöstä: uskalias, koulutettu, omaa useita informaation lähteitä;
---
blogi
Maffer
Viestit: 23139
Liittynyt: Elo 20, 2008 17 : 32
Viesti:

Re: The Silver Sigma I series

Viesti Kirjoittaja Maffer »

Juu ei ny ihan heti tule mieleen yhtäkään tuon väristä yhteensopivaa runkoa. Totaalinen fail. Jos ei sitten Sonin regressiomallista (A7C) vastaavaa väriä löydy. Ihan yhtä hyvin oisi voineet olla pinkkejä. Mut sitä en tajua että miksi ei tehdä läpinäkyviä malleja? Olisi varsin metkaa ihmetellä AF:n sahaamista ees taas jne. Muoviromua moni kuitenkin on.

Läpinäkyvillä kakkuloilla pahimmat nurkkasutut näkisi jo kivijalan tiskilläkin kokeilematta.
temama
Viestit: 10960
Liittynyt: Maalis 13, 2008 9 : 12

Re: The Silver Sigma I series

Viesti Kirjoittaja temama »

Maffer kirjoitti: Maalis 19, 2025 9 : 21 Juu ei ny ihan heti tule mieleen yhtäkään tuon väristä yhteensopivaa runkoa. Totaalinen fail. Jos ei sitten Sonin regressiomallista (A7C) vastaavaa väriä löydy. .
Sonyn A7CII (A7C) sarjalaisissa on tosiaan osittain silver väritystä:

https://www.rajalacamera.fi/sony-a7c-ma ... jlEALw_wcB

Eikä ne ole mitään regressiomalleja vaan sulavan evoluution malleja. Kompakteja tehopakkauksia joihin nuo Sigman hienostuneet silverit voisivat jopa sopia esteettisesti!
Elämä on valokuvaajan parasta aikaa! Vîta est tempus optimum homini
Maffer
Viestit: 23139
Liittynyt: Elo 20, 2008 17 : 32
Viesti:

Re: The Silver Sigma I series

Viesti Kirjoittaja Maffer »

Kyllä regressiosta voi puhua kun palataan ensimmäisen seiskan muotoiluun kaikkine ongelmineen.
Vastaa Viestiin