Kaikki asiat tulikin jo esille enemmän tai vähemmän, mutta lisätään silti:
Kameran osalta ratkaisevin tekijä on aukon halkaisia.
Pieni kenno itsessään vain helpottaa tilannetta, koska kuvaa on suurennettava huomattavasti enemmän kuin esim. järjestelmäkameralla ja suurennettaessa epäterävä alue kasvaa. Pieni kenno kuitenkin johtaa siihen, että kameran objektiivin polttoväli muotoutuu huomattavan lyhyeksi, joka taasen aiheuttaa epätoivotun pienen aukon halkaisijan.
Pikaisen Googletuksen perusteella kyseisen kameran objektiivi on 4.5-90mm f/3.5-6.8. Tämä tahtoo sanoa, että aukon tehollinen halkaisija on zoomin ollessa minimissään n.1,3mm. Tällaisella aukolla ei juurikaan leikitellä epätervyydellä, paitsi ehkä joissain makrotapauksissa.
Sensijaan zoomin ollessa maksimissaan, aukon halkaisija on n.13mm. Tällä halkaisijalla kasvokuva on mahdollista ottaa tausta sumentaen. Rajaushan päättää etäisyyden kohteeseen, joten seuraava maksimointikohde on kohteen etäisyys taustaan. Sisätiloissa ei riittävää etäisyyttä saavuteta, mutta esimerkiksi nurmikolla tai muulla hiukan avaralla tilalla saadaan taustaan yleensä suht. helposti etäisyyttä 10-100m.
Lienee syytä vielä korostaa, että koko kroppa lienee jo liikaa ja rintakuvakin siinä ja siinä, mutta kyllä kasvokuvan pitää näillä eväillä tulla jokseenkin halutunlaiseksi.
Eli yhteenveto:
-Zoomaa täysille (90mm), aukko täysille (f/6.8) (riippuen sään kirkkaudesta, saatat tarvita aukon asettamiseksi ohjekirjaa)
-Aseta kohde siten, että se on mahdollisimman kaukana taustasta (esim. vähintään 10m, mieluummin enemmän)
-Asetu itse kohteesta sellaiselle etäisyydelle, että kohteen kasvot mahtuvat sopivasti kuvaan
Edit:
Lienee paikallaan mainita, että kameran etäisyys kohteesta tulee myöskin pidemmäksi kuin mitä ehkä olet ajatellut. Korkeudeltaan 30cm:n kohde mahtuu täydellä zoomilla kuvaan n.6 metrin etäisyydeltä. Tilaa siis pitää olla.
http://vahonen.com/photo/techniques/dof/
(Film plane parameters - Width: 6.2 (Aspect Ratio: 0.75), Lens settings - Focal length: 90mm, Focus distance: 6m -> Object vertical size at focus distance: 31cm)
Edit2:
Oho, en oo tämmöseen laskuriin törmännykkää, mutta tällähän sitä voi hyvin kuivaharjotella:
http://dofsimulator.net/en/
Esim. asetukset:
Apperance:
Model: Blonde 1, Background: Tree, Orientation: Landscape
Lens:
f=90mm
f/6.8
Sensor size: 1/2.3"
Position:
Distance: 600cm (6.00m)
Background: 1000cm (10.00m)
Framing:
Constant focal length
Face
Lopputuloksesta on arvioitavissa, että tuo 10m on tosiaan sekin hiukan liian vähän kohteen ja taustan väliseksi etäisyydeksi. Riippuu tietysti kuinka epäterävää taustaa halutaan. Hyvin käy ilmi myös se, kuinka paljon haluttu efekti häviää jo rintakuvarajauksessa verrattuna kasvorajaukseen (painamalla Framing: Portrait, joka pidentää kuvausetäisyyttä)