Sivu 1/9
Sony Roketti Rollaa!!!!!!
Lähetetty: Maalis 26, 2016 0 : 51
Kirjoittaja temama
Räntäntänttää ihmislapset!
Tämä ei ole temaman propagandaa, vaan puhdasta faktaa, repikäähän siitä
kategoriat ja voittajat vuodelle 2015 (dpreview)
1.Interchangeable Lens Cameras around $500: Sony a5100
2.Interchangeable Lens Cameras $500-800: Sony a6000
3.Interchangeable Lens Cameras $800-$1200: Nikon d7200
4.Interchangeable Lens Cameras $1200-2000: Sony a7II
5.High-end Interchangeable Lens Cameras $2000+: Sony a7rII
6.Advanced Zoom Compacts: Sony RX100 IV
7.Long Zoom Compacts: Panasonic DMC-FZ1000 (with Sony 2nd and 4rd)
8.Fixed Prime Lens Cameras: Sony RX1r II
:-) :-)
Re: Sony Roketti Rollaa!!!!!!
Lähetetty: Maalis 26, 2016 0 : 52
Kirjoittaja temama
tuplii
Re: Sony Roketti Rollaa!!!!!!
Lähetetty: Maalis 26, 2016 0 : 53
Kirjoittaja temama
sori triplat, innostuin niin kovasti,, muta onhan tää uskomatonta dominointia. Joko canonikonilla pissit pöksyssä?
Lähetetty: Maalis 26, 2016 1 : 28
Kirjoittaja Maffer
Röllimamman pääsiäispullo tainnu saavuttaa jo pohjan? Joka tapauksessa kai ymmärrät että nämä awardit jaellaan paperispeksien perusteella?
Lähetetty: Maalis 26, 2016 4 : 45
Kirjoittaja Matti_JH
Tuleeko noiden sonien mukana ko arpajaisten kunniakirjat? Jotka saa sitten ripustaa seinälle samalla kun laittaa (avaamattoman) sornypaketin vitriiniin.
Noillahan kuvien ottaminen on täysin turhaa, koska nuo ovat niin voittajia. Ei niillä voi saada muuta kuin hyviä kuvia. Valokuvaamisen nirvana, täyttymys tyhjyydestä.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 9 : 29
Kirjoittaja burmanm
Maffer kirjoitti:Röllimamman pääsiäispullo tainnu saavuttaa jo pohjan? Joka tapauksessa kai ymmärrät että nämä awardit jaellaan paperispeksien perusteella?
Krapulassa kun se lukee niin ei varmaan halua muistaa tuota faktaa, sillä ajattele millainen ihana ilta sillä on ollut pääsiäispullon kanssa halaten A7:aa kunnes nukahtivat ihanasti sylikkäin. Aamulla löytyneet kuvatkin ovat niin tarkkoja ettei tarvitse omia muistikuvia.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 11 : 28
Kirjoittaja PAP
Siinä on tuomaristo istunut pitkän tovin Sonyn kustantaman pitopöydän ääressä. Unohtamatta muuta voitelua.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 11 : 36
Kirjoittaja temama
Huomenta immeiset
pitkäperjantai oli niiiin piitkää. Voi olla et pientä tipuhuikkaa oli tai sitten ei.
mut nyt kun kattoo niin aikas hienosti olin löytänyt ja saanut asian esille. tottahan toi on. Sony on pärjännyt kilpailijoihinsa verrattuna, en keksinyt sitä itse edes viime yönä.
eikä noi mittään paperispeksejä ole, vaan perustuu dpreviewn testeihin jasyväanalyyseihin, ammattitaidolla.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 16 : 33
Kirjoittaja josu1234
Erinomaista. Varmaan ovat myös hyviä tarkentamaan nopeasti liikkuvaan/kohtitulevaan kohteeseen.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 17 : 11
Kirjoittaja Maffer
Dpreview, ammattitaito, joo ei.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 17 : 16
Kirjoittaja Hissi
Pitäähän sitä jollain perustella itselleen omien rahojen tuhlausta, mutta samalla erittäin säälittävää. Onnea ketjun aloittajalle, olet voittaja.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 20 : 00
Kirjoittaja temama
Hissi kirjoitti:Pitäähän sitä jollain perustella itselleen omien rahojen tuhlausta, mutta samalla erittäin säälittävää. Onnea ketjun aloittajalle, olet voittaja.
kuules, mulla ei ole ollut kuin yksi ton listan kameroista, a6000. Ja sen omistaminen ei ollut millään tavalla rahojen tuhlausta. Aivan loistavaa vastinetta pikkurahalle! Tässä mielessä voitto valinta. Se on yksi kaikkien aikojen eniten myytyjä kameroita muutenkin.
turha tulla itkemään turhautumista. Lista ei ollut omani. Olin vain viestintuoja. Ikävä jos viesti ei miellytä, sille en voi mitään.
Painotan, että Sony menestyksellinen vuosi 2015 ei ole vain Dpreviewn keksintöä vaan useimmat johtavat sivustot kailottavat samaa. Oli sitten The Camera Store, DigitalRev, Imaging Resource tai Camera Labs. The Sony löytyy top listojen kärkisijoilta.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 20 : 28
Kirjoittaja Ville^K
Kilpailu on helvetin hyvä. On äärimmeisen hyvä homma että CaNikon joutuu tekemään töitä markkina-asemansa eteen eli Sonyn hyvä meininki on kuluttajalle hyvä.
Mutta voitko temama toimittaa lähteen tolla sun listalle? Ei ainakaan dpreviewin etusivulla ollu linkkiä tai sit oon vaan puolisokea :)
Lähetetty: Maalis 26, 2016 20 : 37
Kirjoittaja jmra
No listahan kertoo vain sen että Sony on ollut ainoa valmistaja joka vuonna 2015 ahkerasti pukkasi uusia malleja pihalle. Pukkaamalla ahkerasti uutta facelift mallia on hyvät mahdollisuudet pärjätä listoilla jos muut pitävät "välivuotta" julkaisuissa.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 20 : 43
Kirjoittaja temama
Ville^K kirjoitti:Kilpailu on helvetin hyvä. On äärimmeisen hyvä homma että CaNikon joutuu tekemään töitä markkina-asemansa eteen eli Sonyn hyvä meininki on kuluttajalle hyvä.
Mutta voitko temama toimittaa lähteen tolla sun listalle? Ei ainakaan dpreviewin etusivulla ollu linkkiä tai sit oon vaan puolisokea :)
http://www.dpreview.com/reviews/2015-ro ... nder-500/8
http://www.dpreview.com/reviews/2015-ro ... 500-800/14
http://www.dpreview.com/reviews/2015-ro ... 00-2000/12
http://www.dpreview.com/reviews/2015-ro ... as-2000/14
http://www.dpreview.com/reviews/2015-ro ... ompacts/12
http://www.dpreview.com/reviews/2015-ro ... ompacts/16
http://www.dpreview.com/reviews/2015-ro ... -cameras/7
Muiden sivustojen linkkejä en jaksanut selailla tänne. Jos joku tahtoo tehdä tutkielmaa Sony menestyksestä, niin vaivautunee etsiä itse.
Kieltämättä monen perinteisen valmistajan kannattaisikin palkata muutama tutkija analysoimaan tilannetta. Voi olla muuten tuskallinen alamäki edessä. Samsung heitti pyyhkeen kehään samantien.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 20 : 44
Kirjoittaja temama
jmra kirjoitti:No listahan kertoo vain sen että Sony on ollut ainoa valmistaja joka vuonna 2015 ahkerasti pukkasi uusia malleja pihalle. Pukkaamalla ahkerasti uutta facelift mallia on hyvät mahdollisuudet pärjätä listoilla jos muut pitävät "välivuotta" julkaisuissa.
Täytyy pitää välivuotta jos ei ole puhtia muuhun. Korutonta ja totta.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 21 : 33
Kirjoittaja Matti_JH
Olisi hauska nähdä se kuva jota ei muulla kuin sonilla saa otettua. Jos poisluetaan sonin jp.. Eiku rawin pakkauksesta johtuvat ainutkertaisuudet.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 22 : 09
Kirjoittaja temama
Hel_NiS kirjoitti:Olisi hauska nähdä se kuva jota ei muulla kuin sonilla saa otettua. Jos poisluetaan sonin jp.. Eiku rawin pakkauksesta johtuvat ainutkertaisuudet.
Mites se menikään.
Paras kamera on se, joka on mukana. Yksi esimerkki siis, Sonyn peilittömiä on helppo kantaa mukana.
Helposti mukaan otettavia monipuolisia laitteita yhdistettynä ilmiömäiseen aikansa parhaaseen kuvanlaatuun, niin valokuvissa kuin videoissa.
Lähetetty: Maalis 26, 2016 22 : 25
Kirjoittaja PekkaSav
temama kirjoitti:Sonyn peilittömiä on helppo kantaa mukana.
Äitikö kantaa temaman ruokakassit kotiin?
Lähetetty: Maalis 26, 2016 22 : 29
Kirjoittaja temama
PekkaSav kirjoitti:temama kirjoitti:Sonyn peilittömiä on helppo kantaa mukana.
Äitikö kantaa temaman ruokakassit kotiin?
Hauskaa. Nytkö sitten Pekka korkkasi vihdoin pääsiäispullonsa?
Meille kaikille nykyaikaisille valokuvaajille ei kameravehkeiden kantaminen tarvitse olla samanlainen ilo kuin ruokakassien rahtaaminen himaan.
Joskus 20 vuoden kuluttua kun peilijärkkäreitä ei enää tehdä ja nykyisenlaiset peilittömätkin ovat aivan liian vaivanloisen kokoisia, yksi asia on varmaa: Sony porskuttaa edelleenkin kehityksen kärjessä. CaNikonista en olisi niin varma.