Sivu 1/1
Canon Eos 70d vs. 7d
Lähetetty: Touko 14, 2014 8 : 46
Kirjoittaja ssirpaa
Nyt mielipiteitä ja kokemuksia! Kumman kameran ostaisit? Plussat ja miinukset? Käyttökokemuksia? Mulla olis kameran hankinta edessä, ja noitten kahden välillä oon arponu.. Toki jos on samassa hintaluokassa jotain muuta vastaavaa/parempaa niin saa siitäkin kertoa.
Lähetetty: Touko 14, 2014 8 : 52
Kirjoittaja JKyytinen
70D voittaa 7D:n asioissa, jotka johtuvat iästä: enemmän pikseleitä, vähemmän kohinaa, videoAF, kääntyvä kosketusnäyttö,... 7D voittaa käyttökelpoisilla napeilla ja laadukkaan tuntuisella metallirungolla.
Lähetetty: Touko 14, 2014 9 : 26
Kirjoittaja elmar
70D on lähes kaikessa parempi. Kuvanlaatueron näkee jo ISO 400:lla, 70D-fileistä puuttuu se levoton magenta-värikohina josta Canonin vanhemmat croppikennot ovat olleet tunnettuja.
Et kerro mitä kuvaat mutta jos se ei ole tele-painotteista, kannattaa miettiä myös 6D:tä. Sen isompi kenno näkyy rauhallisena kuvanlaatuna josta kannattaa maksaa hiukan enemmän.
Lähetetty: Touko 14, 2014 9 : 50
Kirjoittaja JKyytinen
6Dssä ja 70Dssä varsinkin nelinäppäimet ovat käyttökelvottomia, koska ne on siirretty joystickistä rullan keskelle. 7D on tässä parempi, mutta kubanlaadullisesti häviää kolmikosta.
Lähetetty: Touko 14, 2014 17 : 30
Kirjoittaja Beatle