Sivu 1/1

Canon 5D MK II: takuuaika?

Lähetetty: Marras 17, 2013 22 : 14
Kirjoittaja grafia
Muutama viikko sitten silakkamarkkinoilla kuvatessani näkyi pari kertaa jotain tummaa liikahtavan etsinnäkymässä. Luulin, että hihna oli heilahtanut objektiivin eteen. Koneelta huomasin, että joihinkin kuviin on sen jälkeen tullut samaan kulmaan vaalea kolmiomainen alue.
Luulin ensin vian johtuvan objektiivista, mutta samaa vikaa ilmenee kolmella eri objektiivilla:
https://www.dropbox.com/sc/6nohg058owkd1tn/GFnbAlP8CU

Kameran tekniikasta en mitään ymmärrä, joten en osaa arvella vian syytä. En ole koskaan kameraa kolauttanut enkä muutoinkaan kaltoin kohdellut, mutta jotain lienee pois paikoiltaan.

Kuinka pitkä on suomalaisesta kivijalkaliikkeestä ostetun Canon EOS 5D Mark II:n takuu? Vuosi vai kaksi?

Lähetetty: Marras 17, 2013 22 : 26
Kirjoittaja tipitii
Omani ostin aikanaan Rajalasta, ja takuuaika oli yksi vuosi. Tästä on aikaa pari vuotta.

Lähetetty: Marras 17, 2013 23 : 07
Kirjoittaja Munt
Takuu on valmistajan vapaaehtoinen "lisäturva", eikä se korvaa lakisääteistä myyjän (valmistajan) virhevastuuta tilanteessa, jossa tavara hajoaa valmistusvian johdosta "liian aikaisin".

Googleta tästä direktiiviä: "Kulutustavaroiden kauppaa ja takuuta koskevan EY-direktiivin 1999/44/EY mukaan myyjä vastaa tavaran virheestä, jos virhe ilmenee kahden vuoden kuluessa tavaran luovutuksesta. Suomen lakiin kahden vuoden määräaikaa ei kuitenkaan ole otettu. Tätä perustellaan lakia koskevassa hallituksen esityksessä sillä, että kestokulutustavaroiden piilevä virhe voi ilmetä myöhemminkin."

http://www.kuluttajavirasto.fi/File/d7d ... passa+.pdf

..

Lähetetty: Marras 18, 2013 14 : 28
Kirjoittaja grafia
Joo Rajalasta minäkin ostin, eli se mitä yleensä takuuna tarkoitetaan, on jo mennyt siis ohi.

Muntille kiitos tuosta linkistä. Täytyy vedota tuotevirhevastuuseen. En tiedä, mitä 5DII:n kohdalla voi olettaa normaaliksi järjestelmäkameran kestoiäksi, mutta kaipa se nyt ainakin kaksi vuotta on. Vai katsotaanko se laukaisumäärien perusteella?

http://www.canon.fi/For_Home/Product_Fi ... cification
Esitteen mukaan lasketaan ammattilaiskameraksi, mutta en löytänyt oletettua laukaisumäärää. Jostain muistan lukeneeni sen olevan 150000, mutta varma en ole.

Kesäkuun alussa 5DII:n kuvalukema kiepsahti takaisin nollaan, nyt toisen kierroksen viimeisin kuva on 7237. Muutamaa kertaa lukuun ottamatta olen yhdellä kuvausreissulla kuvannut myös toiselle kortille, eli se lisää yhteislukemaa muutamalla sadalla. Eli alle 20000 kuvaa otettu maksimissaan.

No, tässähän on jokin muu vika kuin laukaisinvika, mutta laukaisinmäärän perusteella voidaan kaiketi olettaa, ettei kamera ole ollut "kovassa ammattilaiskäytössä", joten tuotevirhevastuuseen täytyy mennä, jos Muntin linkistä oikein ymmärsin. Kamera on ostettu siis vuonna 2011 vuoden viimeisenä päivänä tarjouksen viime minuuteilla.

Lähetetty: Marras 18, 2013 14 : 45
Kirjoittaja Munt
Laita nuo kuvat JAS tekniikalle/Canonille nähtäväksi ja kysy kirjallisesti (maililla) miten menetellään, kun kamera on alle 2 vuotta vanha ja max 20 000 kuvattu ja on tällainen vika.
Jos vastaukseksi tulee, että sinä maksat, ja sulla on se kirjallisena, niin siitä tulee helvetin hauskaa.
Luultavasti vastataan, että valmistaja vastaa vian korjauksesta. Sitten vaan kohti uusia pettymyksiä... :)

..

Lähetetty: Marras 18, 2013 14 : 47
Kirjoittaja grafia
Näin meinaan tehdä.

Samsungin näyttö meni pari vuotta sitten rikki takuuajan jälkeen, mutta sain sen korjautetuksi tuotevirhevastuuseen vedoten.
Toivottavasti Canonilla ollaan yhtä fiksuja.

Lähetetty: Marras 18, 2013 17 : 02
Kirjoittaja ruuvaaja
Olen Jas-tekniikalla Canonin laskuun korjauttanut yhden kamerarungon (ruuvi irronnut sisältä ja poltti piirilevyn) sekä säädättänyt yhden optiikan tarkennuksen kohdalleen. Molemmissa tapauksissa vaadittin alkuperäinen ostokuitti sekä alle 3vuoden aika ostohetkestä vikaantumiseen. Eli menivät virhevastuun piikkiin.

Lähetetty: Marras 19, 2013 12 : 21
Kirjoittaja Hobsbawm
Mulle luvattiin aikanaan Rajalassa, että jos kahden vuoden sisällä hajoaa, niin tuo takaisin. He hoitavat homman Canonin kanssa. Ja kyseessä oli "vain" 500D.

Lähetetty: Marras 19, 2013 14 : 27
Kirjoittaja jvviita
Eilen olin Telefotossa objektiivikaupoilla ja siellä tuli puhetta takuuajoista. Myyjä ihmetteli sitä että miksei Canon voi suoraan vaan laittaa kahden vuoden takuuta tuotteisiinsa, koska kuitenkin kuulemma aina korjaavat takuuseen viat jotka ilmenevät tuon ajan kuluessa. Eli jos parin vuoden sisään ilmenee ongelmia ostosta, niin ei pitäisi olla ongelmia.

Lähetetty: Marras 19, 2013 14 : 48
Kirjoittaja ruuvaaja
Olisko syy siinä, että 1v. takuu käytännöllä valmistajat selviävät halvemmalla. Varmaankin valtaosa meistä kuluttäjista ei edes tiedä koko valmistajan virhevastuusta....

Lähetetty: Marras 19, 2013 16 : 27
Kirjoittaja jvviita
ruuvaaja kirjoitti:Olisko syy siinä, että 1v. takuu käytännöllä valmistajat selviävät halvemmalla. Varmaankin valtaosa meistä kuluttäjista ei edes tiedä koko valmistajan virhevastuusta....
Ehkä näin, mutta toisaalta jos käytännössä tuotteissa on kuitenkin pidempi takuu, niin eikö tämän ilmaisu ole valmistajalle myös myyntivaltti? Eli jos kuluttaja on pohtimassa kahden erimerkkisen vastaavan tuotteen välillä, niin pidempi takuuaika saattaa kallistaa vaakakuppia sen merkin puolelle joka tämän tarjoaa.

Mutta ehkä nämä on mietitty jossain ylempänä firmojen johtoportaassa ja tuo virhevastuu ei ole voimassa kaikilla myyntialueilla. Tällöin voi olla että samaa takuuaikaa sovelletaan virallisesti kaikkialla, mutta paikallinen lainsäädäntö porailee siihen sitten porsaanreikiä, jotka voivat pidentää takuuta.

Lähetetty: Marras 20, 2013 18 : 51
Kirjoittaja murmelt
Varoitus tännekin!
5d3:n kenno poltettu rikki laserilla. Jutun mukaan Canonin 1v takuu ei kata tätä. Varmaankin suora auringonvalokin saattaa tuhota kennon samalla lailla. Yllättävän helposti kenno tuhoutuu.
http://blog.planet5d.com/2013/11/anothe ... er-beware/

Lähetetty: Marras 20, 2013 23 : 19
Kirjoittaja Länsiraja
Virhevastuun piikkiin korjasivat mullakin pari vuotta sitten. Vaihtoivat sulkimen, vaikka oli jo pari vuotta ollut käytössäni, mutta luvattu 150000 laakia vielä kaukana tulevaisuudessa.

Lähetetty: Joulu 21, 2013 1 : 26
Kirjoittaja grafia
Hain tänään 5DII:n Helsingin Rajalasta takaisin. Suljin oli Jas-tekniikassa uusittu ja säädetty. Ei maksanut mitään eli tuotevirhevastuun piikkiin meni.

En kyllä osannut suljinvikaa epäillä, mutta enpä mä mikään kamerainssinörtti olekaan. Aika nopeasti suljin prakaksi, kun vajaa 20000 kuvaa vasta lauottu.