Sivu 1/1

Vaihtoehtoinen taivas

Lähetetty: Maalis 15, 2025 10 : 32
Kirjoittaja JL Anttola
Maisemakuvaus-osiossa tullut esille. Filmikuvia skannatessa tuli vastaan kuvia, mistä ei omalla kovalevyllä ollut minkäänlaisia muistikuvia. Negapussiin oli kirjoitettu 05/85 ja Lentonäytös. Silloin asuttiin Lappeenrannassa, ja lentokentän lähellä näkyy kuvissa hyppyrimäki; Huhtiniemessä taisi sellainen olla? Mutta kyseisen filmin kuvauksessa, säilytyksessä tai kehityksessä on tapahtunut jotain sellaista, että kuvista oli lähes mahdoton saada väreiltään mitään edes sinne päinkään, siis minun skannaamisellani ja käsittelyosaamisellani. Taivasta vasten otetuissa lentolaitteissa oli taivas keltaisen, vihreän ja oranssin kukertava, ja muutamien kuvien osalta käytin Photoshopin tarjoamaa automaattista taivaan vaihtoa. Mikä täten mahdollisten katsojien tiedoksi saatettakoon.

Kuva

Tämä taitaa olla kotoisin joidenkin sen aikaisesta taivaasta?
Kuva

Ressunko kone? Vai oliko Ressulla kolmitasoinen Sopwith Camel?
Kuva

Kansainvälistä porukkaa katsomossa?
Kuva

Tässä kuvassa alkuperäistä taivasta, kun ei automaatti osannut rajata, vaan otti osan varjosta taivaaseen kuuluvaksi:
Kuva

Linkki likkeriin, missä muutama vielä lisää: https://flic.kr/s/aHBqjC5wCu

Canon AE-1 Program ja 70-210 f/4 zuumi tuon ajan aseet. Muihin sen ajan kuviin verrattuna tarkennus sattunut jossakin aika lähelle...
Vielä korostan, että kaikissa lentokuvissa, missä taivas näyttää edes melkein normaalilta, se on se vaihtoehtoinen taivas. Kotoisin photoshopista. Maailman valtiaathan ovat kautta aikain tarjonneet puolestaan sotaan laitetuille taivaspaikkaa, missä sankareita odottaa kaikki mahdollinen maallinen hyvä. Mutta kumma kyllä, valtiaat itse ovat tyytyneet täällä maanpäällä tarjolla olevaan vaihtoehtoon?

Jaakko

Re: Vaihtoehtoinen taivas

Lähetetty: Maalis 15, 2025 10 : 43
Kirjoittaja temama
JL Anttola kirjoitti: Maalis 15, 2025 10 : 32Photoshopin tarjoamaa automaattista taivaan vaihtoa. Mikä täten mahdollisten katsojien tiedoksi saatettakoon.
Oh nou, pato on murtunut! Nytkös sitten paljastuu varsinainen salaisuuksien ja huijauksien verkko!??

Kuinkahan moni foorumilainen tuntee piston sytämmessään kun on manipuloinnut kuviaan ihan huolella?

No niin, Jaakko, tämä nyt taas kieli poskessa heitettyä läppää tietty :D

ps. mut se mikä teki siinä toisessa ketjussa olevasta kuvasta ärsyttävän, oli se, että siinä adoben varastotaivas näytteli koko kuvan pääosaa.

Re: Vaihtoehtoinen taivas

Lähetetty: Maalis 15, 2025 10 : 50
Kirjoittaja Maffer
Muuttaa mustavalkoiseksi vaan jos ei tuunaus johda ratkaisuun. Kannattaa kuvailla omia taivaita kun niitä voi käyttää ihan yhtä hyvin kuin mitä tahansa muutakin valmisruokataivasta.

Siel on Volvo Penta -lippu laskuvarjoilijalla :O Nyt vaan D13 1000HP variantti johki keskimoottorirutkuun ja sleeperillä Saimaalle. Käytte nollaamassa pari vesiskootteria.