Sivu 1/1

Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 12 : 20
Kirjoittaja Villaristi
Kanahaukoilla alkanut jo keväiset soidinriehat.
ISO 1600 1/3200 sek f4.5 241mm (150-400 mm f4.5) ProCapture 50fps
Kuva

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 12 : 40
Kirjoittaja erilainen
saakelin hieno kuva, sisällöllisesti ja teknisesti

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 13 : 31
Kirjoittaja Känön
Kyllä, erikoinenkin vielä. Hyvä kuva!

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 13 : 33
Kirjoittaja varjo57
Onnistunut tilannekuva. Kevät on alkanut näilläkin

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 13 : 44
Kirjoittaja MakaJu
Todella mainio kuva vaudikkaasta tilanteesta.

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 17 : 51
Kirjoittaja temama
erilainen kirjoitti: Helmi 27, 2025 12 : 40 saakelin hieno kuva, sisällöllisesti ja teknisesti
No, on kyllä todellakin mahtava kuva! Tällä olis jo sijoituttu Vuoden Luontokuvakisassa!!

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 18 : 27
Kirjoittaja Villaristi
Eipä osunut noissa arpajaisissa tällekään nuorille taisteleville kanahaukoille vuosi sitten mitään mainintaa, semifinaaleihin taisi päästä kun originaalin pyysivät, mutta ei sen pidemmälle. Tänä vuonna en laittanut ensimmäistäkään kuvaa koko kisaan.
Kuva

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 20 : 54
Kirjoittaja erilainen
arvostelulajit on pyllystä

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 21 : 10
Kirjoittaja Villaristi
erilainen kirjoitti: Helmi 27, 2025 20 : 54 arvostelulajit on pyllystä
Ei oo. Pitäisi vaan itse osata valita paremmin ne kuvat mitä lähettää kisoihin, sillä helposti tulee omille kuvilleen ”sokeaksi”. Ehkä helposti tulee vain lähetettyä sellaisia kuvia jotka oli haastavia kuvata, eikä niinkään keskity itse kuvaan.
Olenkin miettinyt että annan muiden valita kuvistani ne mitä mahdollisesti seuraaviin kisoihin lähetän.

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 21 : 16
Kirjoittaja Maffer
Hienoa jälkeä. Ihan suoraan voi sanoa että tämä jälkimmäinen on parempi kuin yksikään 2018 vuoden lintusarjan kuva mitä siellä finaalissa palkituiksi meni. Silloinkin semifinaaliin tyssäsi useampi visuaalisesti parempi kuva. Jos se pisteytyssysteemi ei ole muuttunut, keskiarvoistus tappaa edelleen yksittäiset päräyttävät kuvat pois.

Tietenkin siihen on joku tai useampi takertunut tuossa pisteytyksessä että ei näy taustaa vaan on tumma.

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 22 : 18
Kirjoittaja janne.
yhdeltä tuomarilta kuulin että kun näkee eeppisen lintukuvan #8537635 niin ne ei enää oikeestaan jaksa kiinnostaa. pistesijoille pääsee ne jotka erottuu massasta ja tässä kisassa ne ebin lintukuvat on sitä massaa.

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 27, 2025 23 : 58
Kirjoittaja aikaarska
janne. kirjoitti: Helmi 27, 2025 22 : 18 yhdeltä tuomarilta kuulin että kun näkee eeppisen lintukuvan #8537635 niin ne ei enää oikeestaan jaksa kiinnostaa. pistesijoille pääsee ne jotka erottuu massasta ja tässä kisassa ne ebin lintukuvat on sitä massaa.
Joo, toisaalta tuossa vaiheessa voisi tuomaritkin miettiä, että mikä niistä ebin luontokuvista on se kaikkein ebin (koska kyllä niitäkin voi laittaa järjestykseen), eikä antaa jonkun massasta erottuvan erikoisen kuvan ohittaa puhdasta esteettistä kauneutta. Sillä väitän, että suuri yleisö silti haluaa yhä nähdä myös ihan konstailemattomia upeita luontokuvia vaikka niissä ei olisikaan mitään alien-efektiä mukana ;-)

No, nämä skabat ovat tietysti haastavia arvosteltavia. Se on selvä.

Villaristin uusin kanahaukka-kuva on loistava. Siinä toimii kaikki - sommitelma, tilanne, lintujen eleet...Myös liike välittyy. Kuvasta voisi halutessaan vetää myös syvällisempiä tulkintoja, kuten esimerkiksi aivan kuin takana oleva kanahaukka katsoisi itseään hieman hämmästyneenä. Kuin metafora siitä, että loppujen lopuksi me kaikki olemme yhtä - luonnon ja toistemme kanssa.

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 28, 2025 9 : 10
Kirjoittaja elmar
A-luokan lintukuvia. Mutta etenkin ekan kohinoita on siloiteltu liikaa, sulat ovat aika muovisen näköisiä ja tokan rajaus on omaan makuun lirpun liian tiukka. Makuasioita, muuten komeita action-pläjäyksiä.

Vanha totuushan on, että lintu- yms. pieneläinkuvilla ei pärjää VLK:ssä vaikka olisivat kuinka hyviä. Kohteena pitää olla suurpeto tai joku kuvatulvasta esiin pomppaava erikoisuus, kuten vedenalaiskuva.

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 28, 2025 9 : 27
Kirjoittaja ©pjm
erilainen kirjoitti: Helmi 27, 2025 12 : 40 saakelin hieno kuva, sisällöllisesti ja teknisesti
+1

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 28, 2025 11 : 06
Kirjoittaja Villaristi
elmar kirjoitti: Helmi 28, 2025 9 : 10 A-luokan lintukuvia. Mutta etenkin ekan kohinoita on siloiteltu liikaa, sulat ovat aika muovisen näköisiä ja tokan rajaus on omaan makuun lirpun liian tiukka. Makuasioita, muuten komeita action-pläjäyksiä.

Vanha totuushan on, että lintu- yms. pieneläinkuvilla ei pärjää VLK:ssä vaikka olisivat kuinka hyviä. Kohteena pitää olla suurpeto tai joku kuvatulvasta esiin pomppaava erikoisuus, kuten vedenalaiskuva.
Ei oo kohinanpoisto-ohjelmaa ekassa käytetty lainkaan, kun oli niin hyvissä valoissa kuvattu. Toka on ajettu Topazin läpi.
Kumpaakaan kuvaa ei ole lainkaan cropattu ja tokaan en vaan ehtinyt zoomata auki. Nämä tilanteet ovat niin nopeita että ei edes kameraa ehdi liikuttamaan saati seuraamaan lintujen liikkeitä. Kanahaukan syöksynopeus ylittä helposti 100 km/h ja etäisyyttä lintuihin n. 15 m joten vasta kotona näkee mitä on saanut aikaiseksi. Parhaita ruutuja en tuosta ekasta tilanteesta edes julkaise ja toka on 2 v. vanha joten viimeinen käyttöpäivä on jo umpeutunut.

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 28, 2025 11 : 18
Kirjoittaja JL Anttola
Jos osallistuu kaunoluistelukilpailuun, altistuu tuomareiden arvosteltavaksi. Jos osallistuu pitkänmatkanjuoksuun, missä lähetään yhtä aikaa, tullee vähemmän tuomarivirheitä. Tai yleisesti kilpailuun, missä ratkaisijana on mittanauha, kello, puntari, eikä jonkun mielipide.

Ei se sitä tarkoita, etteikö tuomareiden tekemistä saisi arvostella, tai siitä keskustella. Todennäköisesti kuitenkin parhaansa yrittävät. Heidän päätöksiinsä on tyytyminen, oikaisutietä ei ole.

Villaristin kuvat tietysti enemmän kuin upeita, ja toisaalta niissä on yksi valokuvauksen peruselementeistä; ihminen voi kuvasta tutkia ja nähdä sellaisia asioita, niin nopeasti tapahtuvia asioita, mitä ei omin silmin katsellen voi mitenkään poimia! Se on yksi valokuvauksen arvoista tai arvonlisistä, puhtaan esteettisen nautinnon ohella. Minun mielestäni. Tekniikka yltää jollain yksittäisellä alueella pidemmälle kuin paljaat aistit. Jopa aivan tavan talliaisen hankittavissa oleva tekniikka, kun vain sattuu osaavan käyttäjän käsiin. Ja osaava tarkoittaa, että jaksaa syventyä asiaan, harjoitella, käyttää aikaa, analysoida tekemisiään, kunnes onnistumisia tulee.

Hienoja ruutuja, kiitokset jakamisesta!

Jaakko

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 28, 2025 14 : 13
Kirjoittaja Villaristi
Maffer kirjoitti: Helmi 27, 2025 21 : 16 Hienoa jälkeä. Ihan suoraan voi sanoa että tämä jälkimmäinen on parempi kuin yksikään 2018 vuoden lintusarjan kuva mitä siellä finaalissa palkituiksi meni. Silloinkin semifinaaliin tyssäsi useampi visuaalisesti parempi kuva. Jos se pisteytyssysteemi ei ole muuttunut, keskiarvoistus tappaa edelleen yksittäiset päräyttävät kuvat pois.

Tietenkin siihen on joku tai useampi takertunut tuossa pisteytyksessä että ei näy taustaa vaan on tumma.
Kiitos Maffer kommentista, kuten kiitos myös muille.
Tässä versiossa jätin kuvan taustan lähemmäksi mitä se oli kuvaushetkellä, mutta itse vaan tykästyin tuohon mustaan, ehkä se oli virhe? Ja kuvasta on alhaalta rajattu pois osa lumipenkkaa, sivuilta ja ylhäältä ei ole rajattu lainkaan.
Kuva

Re: Kanahaukat

Lähetetty: Helmi 28, 2025 17 : 07
Kirjoittaja Villaristi
Tästä ne tämänvuotiset kahinat alkoivat. Otettu 19.2.2025
ISO 1600 1/2500 sek. 240 mm f4,5 (OM-1 Mark II + 150-400 mm f4.5)
Valotusaika oli hieman liian pitkä sillä kuvassa kaikki ei ole aivan veitsenterävää. Kanahaukka sekä esim. hiiripöllö vaativat n. 1/4000 sek. liikkeen täydelliseen pysähdyttämiseen. Maakotkalle riittää hyvin 1/1600 sek.
Kuva