Sivu 1/1

Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 23, 2022 21 : 35
Kirjoittaja AnttiHar
Kuva

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 23, 2022 22 : 56
Kirjoittaja Pan
Erinomainen pölläkuva saaliinsa kanssa. En tosin tuosta vitivalkoisesta laajasta taustasta tykkää, mutta meitä on moneksi.

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 12 : 03
Kirjoittaja ©pjm
Hyvä kuva pöllöstä kyllä. Valkoinen sopii miusta taustaksi mutta taustan koko tai sommittelu tökkii, en saa nyt kiinni kokonaisuudesta.

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 12 : 24
Kirjoittaja temama
Juuh, varsinkin kuvan nimeen/otsikkoon nähden ei toimi. Kuvassa on enemmän 'suuri valkoinen' - tausta.

Sinänsä hyvä saalis tämä kuva, mutta mulle sommittelu tökkii kanssa, ja tausta. Kohde näyttää itseasiassa aika pieneltäkin valkoiseen nähden.

EdIT: tsorge (sano jos haittaa, niin poistan asap) , oli pakko tehdä oma näkemys kuvasta. Mielestäni tässä olisi enemmän otsikon sisältöä, vai mitä tykkäät?

Kuva

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 15 : 26
Kirjoittaja AnttiHar
Ei tartte poistaa, antaa lasettaa vaan ja vallan hyvä pointti tommosessa sommittelussa jos ei mene ihan resopaskeeksi. Pitää kopasta jossain välissä

Kopasin tosiaan hyvin nurkkapainotteista sommittelua kun pöllö ylitti tieaukon. Kokeilin tätä sommittelua missä on paljon valkosta sen vuoksi, että jos tekis koivuprintin tästä eli valkoseen tulisi puusta eloa. Kattoo ny

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 15 : 30
Kirjoittaja ©pjm
Jos teet uuden version ni jätä enempi tilaa pöllön eteen ku temaman testiversiossa. Lentävä tarttee aina jonninverran lentotilaa eteensä.

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 15 : 51
Kirjoittaja temama
Komppaan pjm, ja mukava kuulla ettei demostraatiokuvani haittaa.
Omassa rajauksessani viehätyin pöllön suorakulmaiseen muotoon vasemmalla, ja korostin sitä tiukalla rajauksella. Mutta pjm oikeassa, että lentokuvana olisi varmaan parempi jättää pöllön eteen tilaa. Valkoinen taustakin menisi paremmin jos siinä olisi edes aavistus lumihangesta tai taivaan pilvimuodostelmasta.

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 17 : 15
Kirjoittaja AnttiHar
Silmä kullitetussa leikkauksessa. Melko muhjuksi alkaa mennä kun näin paljon croppailee.
Kuva

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 17 : 40
Kirjoittaja mvert
Erinomainen kuva kuten edellä jo todettu. Koneelta katsottuna tämä jälkimmäinen versio toimii minulle paremmin. Pädin näytöllä muhju ei juuri haitannut. Koneella koko näytölle avattuna sen kyllä huomaa selvästi.

Re: Suuri harmaa

Lähetetty: Huhti 24, 2022 17 : 58
Kirjoittaja temama
Yeppulis, kyllä tää vimonen iskee meitsin silmään paremmin!