Sivu 1/1

Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 16, 2019 17 : 10
Kirjoittaja hassel
Yllätys tehtaasta kuva ;D
Piti koipia vähän ulkoiluttaa ja samalla näpsäistä kuva tutusta ja turvallisesta tehtaasta hieman erikulmasta..
Kuva

Re: Kuva

Lähetetty: Elo 16, 2019 17 : 43
Kirjoittaja Maffer
En tiiä miks mut tuli joku assosiaatio palmupuihin tästä. Sit tarkemmin kattoo wtf eihän se ookaan tropiikki vaan Suomalainen tehdasmaisema.

Re: Kuva

Lähetetty: Elo 16, 2019 18 : 07
Kirjoittaja hassel
Tää Varkaushan on aika trooppista seutua :D
Laitanpa pari muutakin kuvaa tältä päivältä, tuttuja paikkoja jo varmaan osalle katsojista ;D

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 16, 2019 21 : 32
Kirjoittaja temama
tästä setistä eka (tropiikkitehdas) ja viimeinen iskee silmää parhaiten. muut melko mainstreamii, äkkiseltään.

Kiva, että ulkoilu jo maittaa!

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 17, 2019 17 : 30
Kirjoittaja hassel
Oikeistaan kaikki nykyaikainen valokuvaustuotanto on mainstreamia.
Yksi ottaa selfien, miljardi muukin tekee niin.
Viimeiset omaleimaiset ja uraauurtavat kuvat tuotettiin viimevuosisadalla ja kaikki sen jälkeen on ollut vain menneiden mestareitten toistoa.
Laitanpa jatkeeksi vielä yhden kuvan.
Kuva

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 17, 2019 18 : 02
Kirjoittaja temama
Yeep, tää vimonen ei ole kyllä mun asteikon mukaan mainstreamia vaan paljon sitä kiinnostavampi valokuva!
Ylväs ja synkkä. Mystisyyttä lisää ovi pimeään ja taivaaseen asti ylettyvä pylvässeinä oikealla.

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 18, 2019 12 : 07
Kirjoittaja olli R
hassel kirjoitti:Viimeiset omaleimaiset ja uraauurtavat kuvat tuotettiin viimevuosisadalla ja kaikki sen jälkeen on ollut vain menneiden mestareitten toistoa.
Oikeastaan valokuvaus on vaan niin ajastaan jäljessä. Maalaustaiteen puolella huomattiin jo pitkän aikaa sitten, että ne oikeat näkymät, naamat ja asiat on ihan samat olleet jo vuosituhansia, eikä ne siitä muutu. Niinpä lähdettiin eteenpäin ja alettiin tehdä kuvia, jotka esittivät asioita ei-realistisesti, esittäen asioita siltä kuin ne vaikuttivat tai tuntuivat.

Näissä sinun kuvissasi on tästä kehityksestä vasta yksi pieni steppi otettu käyttöön: Mustavalkoisuudella saadaan näkymästä hiukan erilainen epätodellinen näkemys.

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 18, 2019 19 : 53
Kirjoittaja hassel
Nyt ei ollut pelkästään kyse minun kuvistani, vaan ihan yleisesti ajatellen.
Mitä uutta valokuvauksen alalla voisi enää keksiä, tuntuu että kaikki on jo nähty, kuvattu ja tuotettu.

Tekniikka paranee ja paranee, mutta niiden tuottama sisältö köyhtyy.
Tietenkin ajankuvan dokumentointi on edelleen tärkeätä jälkipolville, mutta mitä muuta?

Satatuhatta uutta kissakuvaakin taitaa tulla päivittäin, ketä enää kiinnostaa..
Valokuvasta on tullut kertakäyttö jätettä, joka hautautuu bittitaivaaseen.

KameraSeurojen väkimäärätkin on laskussa, lehtitoimistojen valokuvaajat irtisanotaan jne..
Perinteinen valokuvausala häipynee unhoon kohta kokonaan.

Tulevaisuudessa ja jo nykyäänkin valokuvat rakennetaan suurista kuvapankkeista löytyvästä materiaalista, kuvaamatta itse lainkaan.
Tulevaisuudessa tekoäly tekee asiakkaalle kaiken valmiiksi.

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 18, 2019 20 : 57
Kirjoittaja Känön
Kuva, on itse kuvaajalle tärkein. Pieni narsismi meissä kaikissa saa laittamaan kuvan muiden nähtäväksi, toivoen tietysti kommenttia missä käy ilmi että on kuvattu jotain katsojaan vetoavaa. Valokuvataiteellisesti ajatellen, kuvaajan ja kuvan kokijan välillä voi ilmetä todellista tunnetta mitä kuvasta ymmärtämätön ei taas saa mitään irti.
Summa summarum, valokuva ei kuole. Vain kuvaajat.......

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 18, 2019 23 : 27
Kirjoittaja temama
Juuh. Nykyvalokuvauksen tilasta on helppo vetää pessimistisiä johtopäätöksiä. Tosin se taitaa päteä maailman menoon muutenkin, nykyisin. Jotenkin vaikuttaa siltä, että ihmiskunta on pikkuhiljaa tulossa jonkun tien päähän.

Silti näen jonkunlaista valoa tunnelin päässä. Olen nimittäin ollut huomaavani, että varsinkin uusi sukupolvi on kyllästynyt kertakäyttökulttuuriin. Yritetään suorastaan hakeutua vanhaan ja turvalliseen (vrt.mm. hipsterit). Myös käsityöläisammatit ovat taas suosittuja, mutta niiden täyttä realisoitumista valitettavasti hidastaa töiden puute. kun täytyisi jostain saada sitä rahaa elämiseenkin!
Pidän oikeaa valokuvausta käsityöläisammattina, ja luotan, että digitalisaation tuoman kertäkäyttövalokuvaamisen vastapainoksi löytyisi edelleen saumaa todellisille ammattilaisille tai muuten vain valokuvauksen vakavasti ottaville tosiharrastajille. Ja, että oikeasti, huolella otettua valokuvaa osattaisiin myös arvostaa. Juurikin kertakäyttöfotojen vastapainoksi!
Tällä planeetalla otetaan nykyisin niin paljon ns. valokuvia, että riittää, että edes joka miljoonas valokuva olisi otettu ajatuksella ja valokuvaustekniikka hallittuna. Ehkä ne helmet kuitenkin erottuvat joukosta?

Olin torstaina tutkimuksissa Laakson sairaalassa Stadissa. Tein reissulla myös omia valokuvauksellisia tutkimuksia sairaalan pihamailla. Vanha iso sairaalakompleksi on kiehtovaa ympäristöä. Kuvattavaakin löyty (postaan tuloksia ehkä myöhemmin). Ilokseni sairaalan kahvilaan oli perustettu myös valokuvanäyttely!
Erityisesti tämä kuva pisti simmuun;

Kuva

'Missä on paljon valoa, on varjokin musta'

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 19, 2019 13 : 22
Kirjoittaja Maffer
Infrapunapuolella toi toimii kans. Missä on paljon valoa, on taivaskin musta.

Re: Hasselin ulkoilutusta..

Lähetetty: Elo 19, 2019 14 : 43
Kirjoittaja ©pjm
Painavaa asiaa monen kommentista löytyy. Ei digikuvaus mihinkään katoa eikä itse kuvat. Juttu elää ja muuttuu mutta niin kauan kun kirjoja, lehtiä ym paperikamaa painetaan niin tarvitaan muitakin kuvia kuin niitä miljuunia ilmaisräpsyjä netin syövereistä.

Ammattikuvaajille on taatusti luontoon, urheiluun ja moneen muuhun juttuun liittyen työkeikkaa vaikka ehkä vähenemässä määrin.

Näyttelykuvia on ollut ja tulee olemaan, kuvat itse ja esitystavat kokevat mitä luultavammin jotain mitä meistä ei kukaan tiedä.

Ja me, ollaan sitten harrastelijoita tai sunnuntaikuvaajia, me kuvaamme kyllä niin itsemme kuin lähipiirin piristykseksi.

Tänäänkin on kameraseuramme vuosnäyttelyn avajaiset!