Sivu 1/1

Amongst stars

Lähetetty: Loka 08, 2018 12 : 23
Kirjoittaja Matti_JH
Noin viikko sitten oli ennusteissa, että viikonloppuna olisi tarjolla revontulia. Aamulla arvot näyttivätkin todella hyviltä ja illan ohjelma oli selvä, etenkin kun sääennuste näytti kirkkaalta.

Käväisin ulkona puoli yhdeksän maissa. Nappasin kuvan taivaalta ja siellähän oli kaari. Etelätaivaan puolella! Kuvasin sitä ja huomasin kohta seassa punaista. Sar -kaari. Ensimmäinen itselle.

Kohta taivaankannen poikki menevä kaari alkoi kirkatumaan ja sykkimään. Sen itäreunaan ilmestyi aaltokuviota, samanlaista kuin 7.10.2015. Pyysin perheen ulos ja soitin muutaman hälytyspuhelin, joiden ansiosta esimerkiksi äitini näki ensimmäiset revontulensa noin kymmeneen vuoteen.

Puoli kymmenen aikaan lähdin ajamaan kohti järveä. Pohjoistaivaalla oli kaunis, mutta onneksi rauhallinen kaari. Päästyäni perille, hyppäsin kahluuhousuihin ja suoritin kilometrin pikamarssin.

Perillä odottikin kollega. Mikäs siinä, rupatellessa kuluikin aika nopsaan. Kahlasin järveen ja katsoin, kun kaari nousi. Sanoin kaverille, että kohta lähtee. Ja totta tosiaan, kaari kirkastui ja alkoi sädehtimään. Hihkuimme molemmat ja saattoi siinä joku voimasanakin lentää. Kaari luikerteli, kirkastui ja yhtäkkiä, se pysähtyi. Oudon näköistä. Revontulet.. Seisahtuivat. Ne olivat paikoillaan lähemmäs puoli miuuttia, kunnes luoteispäähän alkoi nousemaan säteitä. Tämän jälkeen tulet alkoivat vetäytymään pohjoisemmas ja ne alkoivat sykkimään.

Odottelimme hetken, mutta uutta kirkastumista ei tullut. Eli takaisin autolle. Vaihdoimme vielä yhteystiedot ja toivotimme toisillemme hyvää kotimatkaa.

Kylmä järvivesi vaikutti sen verran, että vieläkin sormia paleltaa.



Kuva


Kuva


Kuva

Re: Amongst stars

Lähetetty: Loka 08, 2018 19 : 51
Kirjoittaja niffe
Komiat reposet!

Re: Amongst stars

Lähetetty: Loka 09, 2018 0 : 12
Kirjoittaja aikaarska
On hienoja kyllä! Itsellä jäi reposten saalistus laihaksi, vaikka yritin kyllä viime iltana/yönä.
Onneksi saa katsella edes toisten onnistuneita otoksia aiheesta... Kiitoksia näiden upeiden kuvien jakamisesta ;-)

Re: Amongst stars

Lähetetty: Loka 09, 2018 20 : 30
Kirjoittaja talonherra
Tästä alimmasta tykkään! Vaihtelevuutta perus loimotukselle kun värjännyt tuloset koko taustan.. hieno.

Re: Amongst stars

Lähetetty: Loka 09, 2018 21 : 19
Kirjoittaja Maffer
Kyllä myöskin viimeinen oma suosikki. Siinä on etualaa sopivasti tuomassa erämaafiilistä kuvaan. Matkalla Poriin pysähdyin tien varteen katselemaan näitä tulia itsekin vaan totesin Iriksin ruuvien olevan sen verta löysällä ettei toispuoleisesta kuvasta olisi paljoa virkaa ollut.