Sivu 1/1

Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 07, 2018 14 : 29
Kirjoittaja iikkoo
Espan ja Aleksanterin nurkilla kävelin

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 07, 2018 15 : 41
Kirjoittaja Maffer
Kerjäläiskuva ja 1. fillarikuva pisti miettimään. Kolikonkerääjällä on joku lähdevesiputeli mikä maksaa tod.näk. yhtä paljon kuin monen tunnin kolehti. Fillaristilla on citypyörä tehnyt tenän :)

Lisäksi kolikonkerääjällä petti pokka kun sihtasit monen tonnin Olympuksella siinä.

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 07, 2018 15 : 42
Kirjoittaja janne.
ihan kivaa ajankuvaa, jota osaa arvostaa oikeasti vasta vuosikymmenten kuluttua

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 07, 2018 18 : 11
Kirjoittaja JL Anttola
Maffer kirjoitti:Lisäksi kolikonkerääjällä petti pokka kun sihtasit monen tonnin Olympuksella siinä.
...kaikista kallis Olympus maksaa puoltoistatonnia tännään. Net on muut miehet kun monen tonnin vehkeillä räpsii.

JL Anttola

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 07, 2018 19 : 09
Kirjoittaja iikkoo
Maffer kirjoitti:.....
..Lisäksi kolikonkerääjällä petti pokka kun sihtasmonen tonnin Olympuksella siinä.
Mukavaa minulle teidän kannalta, kun kommentoitte ja yhtä kivaa on se, että muitakin ovat viitsineet vilkaista kuviani :)
En muuten sihdannut kolikonkerääjää, kävelin ohi ja kamera roikkui olkapäällä, kuitenkin kiinni kädessä. Painoin laukaisinta samalla kun käänsin kameraa hiukan häntä kohti. Joskus sattuu tarkennus osumaan vahingossa, jopa huppunauhoihin (minullekin). Sitä saa kiittää tuossa Olympusta eikä minua.

Muoks. Sekavaa tekstiäni lienee edellen, mutta yritin korjata tätä hiukan. Syy on se, että menetin vuosia sitten kokonaan kaiken vähäisenkin kirjoitukseni ja suuren osan omasta suomenkielestänikin puhumattakaan lähes kokonaan kaikista ennen ymmärtämistäni muista kielistäni. Ja näillä eväillä mennään ;-)

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 08, 2018 8 : 10
Kirjoittaja Jyrki Auti
Mukavia kuvia, ekassa kuvassa taitaa kyllä väritasapaino olla aavistuksen siniseen päin. Vai olisiko vibrance säädin pikkuisen liikaa oikealla. Katsoin kuvat kännykällä joten voi johtua siitäkin.

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 08, 2018 13 : 03
Kirjoittaja iikkoo
Jyrki Auti kirjoitti:Mukavia kuvia, ekassa kuvassa taitaa kyllä väritasapaino olla aavistuksen siniseen päin. Vai olisiko vibrance säädin pikkuisen liikaa oikealla. Katsoin kuvat kännykällä joten voi johtua siitäkin.
Hiukan vihreää ja enemmän sinistä on ronkittu Lr:ssä, jostain syystä tykkään, että hiukan pitäisi sinistä taivasta näkyä. Silmissä minä näen, kamera ei näe samoin.
Canonissa tyrkkäsin enemmänkin värejä ja laitoin jopa claritya kaikkeen, mutta tuo Olympuksen värit yms on lähempänä minua näkymystä suorempaan.
Saattaa hyvinkin heittoa olla mun näytössänikin, vanha Eizo+ja sen kalibroinnit

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 08, 2018 15 : 16
Kirjoittaja ©pjm
Joskus omissa kuvissa onnistunut liiallisen koko kuvan sinisen säätö taivaan hyväksi syaania vähentämällä. Sitten on voinut sinistä hivenen jopa lisätä.

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 08, 2018 16 : 31
Kirjoittaja niffe
Minun mielestäni alimmissa kuvissa sinisen, keltaisen ja oranssin kohdalla on ylisaturaatiota. Ylimmässä kuvassa on lisäksi vihreä sotkuinen. Erityisesti oranssin ja keltaisen, koska värit puuroutuvat ja menettävät yksityiskohtia. Siihen en osaa sanoa, onko tuo kameralle ominaista vai onko Lightroomissa unohtunut kraana auki...

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 08, 2018 16 : 59
Kirjoittaja Jyrki Auti
En muita niin tarkasti katsellut, väreiltään lähes normaaleja nettikuvia mitä ihmiset yleensä laittaa esille, ehkä 282 loppusessa fillarikuvassa pikkuisen liikaa Magentaa, lehtiä ostavan kaverin kasvot punoittavat jonkun verran. Ekassa kuvassa häiritsi esim, keskellä kävelevän naisen vyötärölle ja pohkeeseen lankeavan varjon väri. Joka ainakin omalla koneella näyttää pahasti siniseen taipuvalta, patsaan ja valaisinten varjot hyvinkin vihreät.

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 08, 2018 17 : 10
Kirjoittaja talonherra
Laadukasta sarjaa nykymaailman menosta.

Re: Olin Helsingissä kesäisenä päivänä

Lähetetty: Elo 08, 2018 19 : 05
Kirjoittaja iikkoo
Kiitokset mielipiteistänne!
niffe kuin Jyrki ovat kyllä oikeassa, Lr:n kraana on tainnut olla jäänyt hieman liikaa auki.

Toisaalta, kun katson "käsittelemättömiä" kuvia, ne ovat kovin platkuja. Samaa vikaa on ollut aina ja edelleenkin? minun mielestä myös jpg-kuvissani, olen napsinut nämäkin sekä jpg+raw ja vertaillut niitä.

Pitääpä koettaa mielessä, ettei kovin liikaa väännä vipuja :-)