Näin tuuminkin, että katsetta on varmaankin pyritty ohjaamaan kasvoihin.
Juu, ei kun uutta matoa koukkuun, tässähän oli jo tosi hyvää ainesta näin maallikon silmään. Täytyy ihmetellä näitä muiden henkilökuvia siinä toivossa, että alkaisi ymmärtää hieman tätäkin puolta. Olisi tuosta henkilökuvaamisen edes alkeellisesta ymmärtämisestä ollut nyt viikonloppunakin varmasti apua.
Kappas kun moka päässyt käymään:) ajatukset ollu jossakin. Onneks digiaikana saa pelastettua kuvan (ylimääräsillä silmät terävät kuvilla ;) ). Kiitos kun huomautitte. Poistan tämänaiheen kuvan. Laitan toisen kun käsitellyt/kerkiän.
Joo tosta mallista helppo saada kelvollista kuvaa.
Olisit vain jättänyt kuvan tänne, niin kuvaa olisi voinut pohtia myöhemminkin. Nyt kommenteilla ei ole enää kontekstia. Eihän se mitään haittaa, jos kuvassa on parannettavaa. Homma korjaantuu seuraavassa sessiossa, ja taas on astetta parempi uusi kuva katsottavaksi. :)
Höpsis - kuvassahan oli paljon hyvää. Katsopa niitä kuvia joita tämän foorumin riesaksi laitan esille silloin tällöin. Niissä niitä mokia riittääkin, mutta kuten sanottua: palaute tuumintaan ja ei kun uutta matoa koukkuun! :)
Mukava luonnollinen ilme ja valo tässäkin (hymykuva 20.5.2015, klo 13:47). Inan häiritsee tuo mallin tumman vaatteen ja taustan yhteensulautuminen kuvan vasemmassa laidassa. En myöskään oikein hahmota mitä vasemmassa alakulmassa on.
kapama-7 kirjoitti:Näinkin paljon keskustelua/mielipiteitä kuvasta ja sitten poistetaan. Ei ole oikein asiallista tuommoinen.
Itse en ole kummoinen henkilökuvaaja, mutta sanon mielipiteeni silti:
Tää uusin kuva on hyvä. Luonnollinen hymy ja hyvä rajaus. Mutta kasvot näyttää epäskarpeilta (puhelimen näyttö) verraten esim hiuksiin. Ja tuo vasen silmä, joka pitäisi olla mielestäni varjossa, on mieleeni aivan liian kirkas. Onko valostettu liikaa kuvankäsittelyssä?
Muuten kyllä hyvää työtä :)
kiitos kommenteista. jooo poistin sen vanha kun häiritti liikaa ;)
kasvot osaks leuantakaosasta blurraantuvan mutta simmut huulet ovat skarpit. niinkuin halusin. "pimeemmän" silmän kiilto johtuu ikkunasta taustalla mistä aauringonvalo heijastaa etu hiuskiekuran takaa, vähän, todella vähän nostettu valoja silmissä. harvoin ottanut lyhkäsellä terävyysalueella ja tuikulla kuvaa. ja ite tykkään käyttää monia salamoita mutta tässä oli vaan yksi 120cm octan kanssa. taustalla perus valaistus.
Kukaan ei ole sitä ilmeisesti uskaltanut sanoa, niin sanotaan nyt viimeistään: tämän kuvan suurin heikkous on tissit. Ei sillä, että niissä mitään vikaa olisi, mutta katse hakeutuu väkisin kuvan alareunaan..
Kukaan ei ole sitä ilmeisesti uskaltanut sanoa, niin sanotaan nyt viimeistään: tämän kuvan suurin heikkous on tissit. Ei sillä, että niissä mitään vikaa olisi, mutta katse hakeutuu väkisin kuvan alareunaan..
Kukaan ei ole sitä ilmeisesti uskaltanut sanoa, niin sanotaan nyt viimeistään: tämän kuvan suurin heikkous on tissit. Ei sillä, että niissä mitään vikaa olisi, mutta katse hakeutuu väkisin kuvan alareunaan..
no voi iik.
Tissien väkisin ottaminen kuvaan mukaan vie myös pääkohteen (?) liiaksi kuvan reunaan. Myös läskimpi kuvasuhde tekisi kuvasta paremman.