Sivu 1/1
Valokuvablogi kaipaa vinkkejä ja ajatuksia
Lähetetty: Tammi 14, 2015 15 : 12
Kirjoittaja MixuLeppis
http://sielunkaappauslaite.blogspot.fi/
Sainpas kerättyä nyt viimein itsekkin sen verran rohkeutta, että näitä lähtisin muille esittelemään.
Järkkärikuvailua tullut tosiaan jo se nelisen vuotta harrastettua.
Jokin aika sitten rykäisin tuon blogin pystyyn ja nyt pyrkimyksenä ollut kerätä vähän ulkopuolistenkin ajatuksia kuvista ja kuvaamisesta ylipäätään.
Lähetetty: Tammi 15, 2015 8 : 55
Kirjoittaja olli R
Sinänsä oman tyylin pitäminen on jotain sellaista mitä usein haetaan. Mutta hiukan yksitoikkoiseksi tuo tummien sävyjen harmaannuttaminen ja vinjetointi alkaa käydä.
Lähetetty: Tammi 17, 2015 22 : 10
Kirjoittaja Tapsa_73
Minun mielestä kuvissa on ideaa ja näkemystä. Rajaukset ovat kohdallaan. Muutamien kuvien vaaleiden sävyjen puhkipalaminen ei miellytä. Kaupoissa ja toreilla kuvaaminen vaatii hieman rohkeutta että saa myyjät ja asiakkaat kontaktiin. Sen olet hoitanut hyvin. Olli on oikeassa tummien sävyjen säätöjen kanssa. Lienee kyse näytöstä. Ilmeisesti säädät kuvasi näytön mukaan mikä ei välttämättä johda hyvään lopputulokseen. Näyttö kannattaa kalibroida, ainakin jotenkin.
Tällä pääsee alkuun.
http://www.leuku.fi/kuvaohje/kuvaohje_2 ... ng=finnish
Lähetetty: Tammi 20, 2015 20 : 16
Kirjoittaja MixuLeppis
Kiitos palautteesta.
Tummien sävyjen "rikkominen" on ollut ihan tarkoituksellista eikä kyse ole siis moniotrointi-ongelmista. Jotenkin olen vain itse tykästynyt kyseiseen tyyliin, vaikkakin se pitkässä juoksussa saattaa tosiaan vähän tylsäksi osoittautua. Itselle ei sellaista oloa ole kuitenkaan ihan vielä tullut.
Mielenkiintoista huomata, miten juurikin tuo torikuvasarja on saanut ihmisiltä eniten huomiota. Kai se sitten vain aina on heti mielenkiintoisempaa kun kohteena on ihan tavallisia ihmisiä.
Studio-olosuhteet poseeraavine malleineen kun ovat kuitenkin aina vähän turvallisempia ja kliinisempiä ympäristöjä touhuta ja siinä mielessä ehkä vähän tylsiä.
Lähetetty: Tammi 20, 2015 20 : 46
Kirjoittaja temirhan
Eikö mitä, tämähän oli ihan piristävä "blogimatka"!