Sivu 1/2
lisenssi LR5:lle on, onko etua kun haluan myös PS:n
Lähetetty: Tammi 26, 2015 19 : 30
Kirjoittaja toimeve
...alako kiertämhän ns. kehää tuo Adoben sivuilla seikkailu. Minulla on tällä hetkellä "kertamaksettu" Lightroom5 ja nyt sitten olen miettiny, että Photoshop ois kiva lisä. Ongelma on vain se, että löytyy pelkästään tuo "paketti valokuvaajille", jossa kuukausimaksulla molemmat olisivat. Mutta meneekö tämä kerran maksettu LR5 nyt sitten ikäänkuin "hukkaan"?
Tämä LR5 on minulla ollu nyt alun toista vuotta, ostin muistaakseni joulukuussa 2013.
En löytäny Adoben sivuilta kuin sen "kysy yhteisöltä" foorumin, en nyt sitten sieltä alkanu selvittämhän tuota asiaa...kellään tietoa tästä kuviosta?
Re: lisenssi LR5:lle on, onko etua kun haluan myös PS:n
Lähetetty: Tammi 26, 2015 19 : 48
Kirjoittaja sahe69
toimeve kirjoitti:Mutta meneekö tämä kerran maksettu LR5 nyt sitten ikäänkuin "hukkaan"?
Menee, ellei tilanne ole sitten viime aikoina muuttunut. Mutta ainahan voit tuon LR5 erillislisenssin myydä pois.
Re: lisenssi LR5:lle on, onko etua kun haluan myös PS:n
Lähetetty: Tammi 26, 2015 19 : 49
Kirjoittaja JKyytinen
sahe69 kirjoitti:toimeve kirjoitti:Mutta meneekö tämä kerran maksettu LR5 nyt sitten ikäänkuin "hukkaan"?
Menee, ellei tilanne ole sitten viime aikoina muuttunut. Mutta ainahan voit tuon LR5 erillislisenssin myydä pois.
Jostain ohjelmista (esim. PS) saa korvauksia, jos omistaa jo vanhemman version.
Re: lisenssi LR5:lle on, onko etua kun haluan myös PS:n
Lähetetty: Tammi 26, 2015 20 : 51
Kirjoittaja mr click
sahe69 kirjoitti:toimeve kirjoitti:Mutta meneekö tämä kerran maksettu LR5 nyt sitten ikäänkuin "hukkaan"?
Menee, ellei tilanne ole sitten viime aikoina muuttunut. Mutta ainahan voit tuon LR5 erillislisenssin
myydä pois.
Esimerkiksi minulle.
Lähetetty: Tammi 26, 2015 20 : 54
Kirjoittaja toimeve
...hmmm...kaivelen jostain tsiljoonan sähköpostin takaa, josko tuon lisenssin/tiedot vielä löytyy...
Mielenkiintosta muuten, että tuohon LR5:een pukkaa päivityksiä melkosella tahilla, vaikken ole niitä ostanu?
edit: sähköpostilta löytyi tarvittavat tiedot...nyt vain selvitän josko sinne saisi puhelinyhteyden, että
a) miten tämän voisi jollekin "siirtää" (JOS voi...)
b) vai saako riittävästi etua, jos ostan tuon kk-maksuisen LR5 ja PS -paketin ja tuhoan tämän kooditsydeemin :D
Lähetetty: Tammi 26, 2015 21 : 34
Kirjoittaja nomad
Olin sinun tilanteessasi ja otin sen pilvihomman. Tuumin edut seuraavasti.
1) Photoshop Lightroomin kylkeen
2) Mahdollisuus ohjelman kevytversioon padissa ja puhelimessa
3) LR6 päivitys tulee tässä yksintein
Hieman kyllä arveluttaa Adoben tuleva hintapolitiikka. En myy LR5 lisenssiä pois.
Lähetetty: Tammi 26, 2015 21 : 42
Kirjoittaja toimeve
nomad kirjoitti:--- Hieman kyllä arveluttaa Adoben tuleva hintapolitiikka. En myy LR5 lisenssiä pois.
...tämä kävi myös itellä mielessä...
Lähetetty: Tammi 26, 2015 22 : 32
Kirjoittaja Pan
PSE (Elements) on myös hyvä pilvetön vaihtoehto LR5:n rinnalle
Lähetetty: Tammi 26, 2015 23 : 07
Kirjoittaja nomad
Pan kirjoitti:PSE (Elements) on myös hyvä pilvetön vaihtoehto LR5:n rinnalle
Minulla oli se, mutta kyllä aito Photoshop on eri sarjassa.
Lähetetty: Tammi 27, 2015 7 : 50
Kirjoittaja mremonen
toimeve kirjoitti:nomad kirjoitti:--- Hieman kyllä arveluttaa Adoben tuleva hintapolitiikka. En myy LR5 lisenssiä pois.
...tämä kävi myös itellä mielessä...
Veikkaan, että jossain vaiheessa Lr menee kokonaan pilveen, jolloin tuosta erillisestä lisenssistä ei ole kauheasti iloa. Kyllä multakin sellainen löytyy enkä ainakaan vielä ole sitä myymässä, vaikka pilveä käytänkin.
Voihan se olla, että Lr:stä tulee "Elements"-versio siinä vaiheessa, kun järeämpi versio menee pilveen. Mistäs näitä tietää.
Lähetetty: Tammi 27, 2015 8 : 55
Kirjoittaja Hannu KH
nomad kirjoitti:Pan kirjoitti:PSE (Elements) on myös hyvä pilvetön vaihtoehto LR5:n rinnalle
Minulla oli se, mutta kyllä aito Photoshop on eri sarjassa.
Mulla on CS6 varalla jos pilvet synkkenee.
CS6 on jo aika hyvä, mutkun on tottunut CC:lle, niin sekin tuntuu vähän ankealle.
Lähetetty: Tammi 27, 2015 17 : 00
Kirjoittaja keppaheikk
Onnistuuko tuo LR5 lisenssin siirtäminen jollekkin toiselle ja jos onnistuu niin miten?
Lähetetty: Tammi 27, 2015 17 : 25
Kirjoittaja mr click
olisiko tuossa vastaus
http://helpx.adobe.com/x-productkb/poli ... cense.html
En jaksanut lukea kovin tarkkaan läpi.
Lähetetty: Tammi 27, 2015 18 : 55
Kirjoittaja Pan
keppaheikk kirjoitti:Onnistuuko tuo LR5 lisenssin siirtäminen jollekkin toiselle ja jos onnistuu niin miten?
Onnistuu helposti, jos et ole sitä rekisteröinyt ja sulla on asennusmedia. En tiedä pitääkö LR5 myös deaktivoida ennen asennusken poistoa PS & PSE:n tapaan. Mutta sitten vaan asennus ostajan koneelle.
Jos olet tuotteen rekisteröinyt nimiisi, niin operaatio on työläs, mutta mahdollinen ks. edellisen viestin linkkin. Sekä myyjä että ostaja joutuvat tekemään asiasta casen Adobelle, lisenssinumeroineen. Ja jos kyseessä on upgrade, niin sitten tarvitaan myös kaikki edelliset serialnrot. Jos niitä ei enää ole niin siirto ei onnistu.
*edit* typo
Lähetetty: Tammi 27, 2015 19 : 11
Kirjoittaja nomad
Hannu KH kirjoitti:nomad kirjoitti:Pan kirjoitti:PSE (Elements) on myös hyvä pilvetön vaihtoehto LR5:n rinnalle
Minulla oli se, mutta kyllä aito Photoshop on eri sarjassa.
Mulla on CS6 varalla jos pilvet synkkenee.
CS6 on jo aika hyvä, mutkun on tottunut CC:lle, niin sekin tuntuu vähän ankealle.
Mihin eroihin viittaat?
Lähetetty: Tammi 27, 2015 20 : 42
Kirjoittaja Hannu KH
nomad kirjoitti:Hannu KH kirjoitti:nomad kirjoitti:
Minulla oli se, mutta kyllä aito Photoshop on eri sarjassa.
Mulla on CS6 varalla jos pilvet synkkenee.
CS6 on jo aika hyvä, mutkun on tottunut CC:lle, niin sekin tuntuu vähän ankealle.
Mihin eroihin viittaat?
Aika moneen pikkujuttuun, esim. Camera RAW-suodin.
Lähetetty: Helmi 20, 2015 12 : 46
Kirjoittaja Mustavaris
Itse olen lähinnä inhoten kauhistellut tätä Adoben uutta politiikkaa. Hinnoittelun voivat määrätä miten itse haluavat, ja toisekseen pitäisi alkaa pilvipalvelun käyttäjäksi. Mieluummin omistan ohjelmani sen jälkeen kokonaan, kun olen niistä maksanut. Lightroom 4 on edelleen käytössä ja toimii, ja sen rinnalla käytän PaintShop Pro:ta sekä sen kylkiäisenä tullutta Nik Softwaren Color Efex Pro:ta. Tyytyväinen olen ollut ja olen edelleen. Ammattilaisille tilanne on varmaan toinen.
Lähetetty: Helmi 20, 2015 21 : 55
Kirjoittaja OlyT 75
Putosin aidon Photoshopin kyydistä joskus alkuvuosituhannella samalla kun koko kuvausharrastus hiipui arjen paineissa. Nyt tuntuu niin vanhalta, etten millään viitsi kiriä enää takamatkaa umpeen.
Sijoitus Lightroom 5:een oli noin 80€ luokkaa kun osti samalla jotain tietsikaan tai kameraan liittyvää verkkokaupasta. Ja sitten on GIMP jos jotain tarvitsee yrittää.
Näitä nyt opiskellaan.
Lähetetty: Helmi 20, 2015 22 : 41
Kirjoittaja Kryptos
Mustavaris kirjoitti:Itse olen lähinnä inhoten kauhistellut tätä Adoben uutta politiikkaa. Hinnoittelun voivat määrätä miten itse haluavat, ja toisekseen pitäisi alkaa pilvipalvelun käyttäjäksi.
"Inhoten kauhistellut" - no joo, voihan näistä olla pitämättä, mutta tuollaisen kommentin voisi kuvitella liittyvän enemmänkin uutisiin ISIS:in hirmuteoista, eikä niinkään ohjelmistotalon hinnoittelu- ja lisenssikäytännöistä. Mitä tulee pilvipalveluihin, niitäkään ei ole pakko käyttää.
Adobe on sitäpaitsi määrännyt ohjelmistolisenssinsä hinnan täsmälleen miten itse ovat halunneet aivan alusta lähtien. Tässä ei ole muuttunut muu kuin se, että Creative Cloudissa maksat kuukausittain, et kerralla, ja automaattisten ohjelmistopäivitysten lisäksi tulee vielä joitakin valinnaisia hyötyjä.
Varsin inhottavaa ja kauhistuttavaa.
Lähetetty: Helmi 21, 2015 0 : 20
Kirjoittaja toimeve
...otin sen 30pv kokeilun tuohon PS:iin...tiiä sitten, mutta on (tarkemmin perehtymättä) pikkasen "vaikeampi" kuin kuvittelin. Eli odotusarvo oli ittellä, että homma vörkkii ihan ruutua kattelemalla ja siitä sitten käsittelemhän.
Ei mene ihan noin.
Kolme viikkoa aikaa miettiä, että ostanko tuon "valokuvauspaketin", vaikka tuo LR5 on jo ns. täydellisenä.
Pitäs vaan ehtiä tutustumhan enemmän tuon Photoshoppiin.