Sivu 1/1

VARASTETTU!!!

Lähetetty: Touko 17, 2014 23 : 58
Kirjoittaja MND
Keskiviikkona 14.5.2014 n. klo 15.00-15.45 välisenä aikana autooni murtauduttiin kauppakeskus Itäkeskuksen pysäköintihallissa. Saaliiksi varkaat saivat kaksi kassillista valokuvauskamaa ja tietotekniikkaa. Alla listaa varastetuista tavaroista sarjanumeroineen. Nyt tarkkana, jos tällaista tavaraa jossain liikkuu! Kaikki mahdolliset havainnot tapauksesta otetaan kiitollisena vastaan.
SAA JAKAA!

-Canon EOS 5D Mark III – Sarjanumero: (21) 013021001355
-Canon EF 24-70 f/2.8 L II USM – Sarjanumero: 9200000164
-Canon EF 85mm f/1.2 L II USM – Sarjanumero: (21) 00216450
-Sigma EOS 35mm f/1.4 A DG HSM – Sarjanumero: 50016591
-Leica X2 – Sarjanumero: 04320113
-Apple MacBook Pro 17” Quad-Core i7 2.2GHz -
Sarjanumero: C02FC5CKDF93
-Apple Ipad Mini Retina Wi-Fi / Cellular 16 Gt -
Sarjanumero: DLXLN04JFLMK

Lisäksi nämä, joista ei ole sarjanumeroita:
-Kameralaukku: Think Tank Retrospective 10 Pinestone
-Marimekko olkalaukku: "Arkkitehti"
-Canon Speedlite ST-E3-RT
-Canon Speedlite 600EX-RT
-Leica Visoflex EVF2
-Sennheiser i300 headphones
-(2kpl) Lacie Rikiki 1T
-(6kpl) Sandisk Extreme CF ja SDHD muistikortteja
-Apple Magic Mouse
-Lisäksi tavaroihin liittyvää pienempää sälää..

Lähetetty: Touko 18, 2014 0 : 13
Kirjoittaja napati
Voi *sensuroitu* mikä satsi romuja! Toivottavasti löytyy/selviää. Nyt silmät ja korvat auki kaikilla!

Lähetetty: Touko 18, 2014 8 : 14
Kirjoittaja Hota
Pakko kysyä oliko näkyvillä autossa ?

Lähetetty: Touko 18, 2014 9 : 26
Kirjoittaja Q-vaaja
Hota kirjoitti:Pakko kysyä oliko näkyvillä autossa ?
Tuskinpa sinne säkällä on murtauduttu. Parasta on piilotella kamaa autoon parkissa. Ei herätä yhtään huomiota... Itse menetin yhden Canonin noin (+ yksi objektiivi). Kannattaa vaan siis raahata ne rojut mukana, jos toinen vaihtoehto on jättää ne autoon hetkeksi.

Itse näen Applen laitteideni sijainnin kartalla koko ajan. Tuossahan oli 2 sellaista, joten... Kattoo sieltä pilvestä, missä romut on.

Lähetetty: Touko 18, 2014 10 : 38
Kirjoittaja MND
Hota kirjoitti:Pakko kysyä oliko näkyvillä autossa ?
Ei ollut näkyvillä. Etupenkkien takana jalkatilassa. Autossa tummennetut takalasit, joten laukkuja ei näe mitenkään hämärässä parkkihallissa, ellei esim. fikkarilla työkseen valaise ja etsi. En ymmärrä miten näkee sittenkään? Laukuista ei olisi myöskään ulospäin osannut arvata mitä ne sisälsivät. Ei ollut mikään perus kamerareppu + toinen oli tavallinen Marimekon olkalaukku. Ikkuna paskaksi, ja laukut vekeen...

Lähetetty: Touko 18, 2014 11 : 39
Kirjoittaja Munt
Ei ne sattumalta ikkunoita sisään lyö. Olitko tulossa keikalta ja joku seurasi? Näinkin voi käydä..
Toivottavasti vakuutukset on kunnossa niin, että tuo sijoitus piiloon riittää suojaukseksi. Ne suojausohjeethan on usein sellaiset, että autosta varastettua tavaraa ei korvata, ellei auto ole ollut vartioituna. Ikävä homma kaiken kaikkiaan...

..

Lähetetty: Touko 18, 2014 13 : 05
Kirjoittaja MND
Munt kirjoitti:Ei ne sattumalta ikkunoita sisään lyö. Olitko tulossa keikalta ja joku seurasi? Näinkin voi käydä..
Toivottavasti vakuutukset on kunnossa niin, että tuo sijoitus piiloon riittää suojaukseksi. Ne suojausohjeethan on usein sellaiset, että autosta varastettua tavaraa ei korvata, ellei auto ole ollut vartioituna. Ikävä homma kaiken kaikkiaan...

..
Kyllä, Olin tulossa keikalta. Harmi etten muistanut vilkuilla taustapeileihin seuraajien varalta. Tai mikä estää, ettei rosmot olis seurannut mua kotiin asti.
Kyllähän mä luotin siihen, että tällainen parkki on turvallinen. Olin väärässä! En olisi jättänyt autoa normiparkkikselle tai tienvarteen.
Jälkiviisaus on nyt jokseenkin turhaa. Ketuttaa ihan tarpeeksi muutenkin!

Lähetetty: Touko 18, 2014 14 : 19
Kirjoittaja EosMan
Olisiko siellä parkkihallissa valvontakameroita? Tallenteita katselemaan jos löytysi jotain epäilyttävää.

Lähetetty: Touko 18, 2014 14 : 23
Kirjoittaja mremonen
MND kirjoitti:Jälkiviisaus on nyt jokseenkin turhaa. Ketuttaa ihan tarpeeksi muutenkin!
Näinhän se. Mutta josko auttaisi jotain toista. P*ska juttu kaikenkaikkiaaan ja Muntin kanssa samaa mieltä, että harkittu keikka. Joka myös tarkoittaa, että kamat tuskin tulee vastaan missään pihakirppiksellä.

---
Ja asiasta toiseen, onkohan olemassa mitään keskitettyä palvelua, mihin nlita varastettujen tietoja voisi laittaa helposti haettavaksi? Joku tietokantapohjaine viritys, jossa voisi hakea sarjanumerolla, ym. Ja sitten palvelusta voisi lähettää viestiä tavaroiden alkuperäiselle omistajalle, jos sattuisi numerot kohdalle.

Lähetetty: Touko 18, 2014 19 : 21
Kirjoittaja mulderi
Tuolla voi kokeilla etsiä kameran sarjanumeroa, mutta vaatii tietysti että voro / uudelleen ostaja lataa kuvia nettiin. Kannattaa muuten kokeilla parin kuukauden päästä myös, kun pöly on vähän laskeutunut.

http://www.stolencamerafinder.com/home? ... ype=manual

En muita sivuja tiedä, tuon sivuston avulla on ainakin joku onnistunut kamansa löytämään.

http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/nettip ... -04012012&

--- EDIT ---
Eksyin lueskelemaan aiheesta foorumilta, ja sieltä löytyi Nikonin tapauksessa lisää infoa. Eli jos Nikon kamerasta tekee ilmoituksen poliisille, voi sen jälkeen ilmoittaa Nikonille varastetusta tavarasta. Jos varastettu kamera / linssi tulee sen jälkeen Nikonin huoltoon, se palautetaan oikealle omistajalle.

En tiedä miten Canonin tapauksessa.

http://www.dpreview.com/forums/thread/3199071

Lähetetty: Touko 18, 2014 20 : 14
Kirjoittaja Q-vaaja
mulderi kirjoitti:Eli jos Nikon kamerasta tekee ilmoituksen poliisille, voi sen jälkeen ilmoittaa Nikonille varastetusta tavarasta. Jos varastettu kamera / linssi tulee sen jälkeen Nikonin huoltoon, se palautetaan oikealle omistajalle.

En tiedä miten Canonin tapauksessa.

http://www.dpreview.com/forums/thread/3199071
No on sitten pikkusen p*ska systeemi! Kuka haluaa jonkun toisen pudottamana ja vuosia käyttämänä oman vanhan lasinsa takaisin?

Lähetetty: Touko 18, 2014 22 : 07
Kirjoittaja Nippa_
Miten muuten menee tilanteessa kun varastettu tavara löytyy aikojen päästä ja vakuutuksesta onkin jo nostettu rahat pois.

edit. Ilkee homma kyllä, toivottavasti oli vakuutukset kunnossa.

Lähetetty: Touko 18, 2014 22 : 10
Kirjoittaja DanielB
Vakuutusyhtiöltä kun saatu korvaus->tavara vakuutusyhtiön omaisuutta jos löytyy.
*sensuroitu* juttu, toivottavast selvinnee.
Ei pitäis kääntää veistä haavassa, mut ei tulis mieleekään jättää autoon tollasta määrää rahanarvoista kalustoa.

Lähetetty: Touko 18, 2014 23 : 05
Kirjoittaja MND
DanielB kirjoitti:Vakuutusyhtiöltä kun saatu korvaus->tavara vakuutusyhtiön omaisuutta jos löytyy.
*sensuroitu* juttu, toivottavast selvinnee.
Ei pitäis kääntää veistä haavassa, mut ei tulis mieleekään jättää autoon tollasta määrää rahanarvoista kalustoa.
Ymmärrän, että jokainen ihminen tuossa tilanteesa olisi toiminut täysin eri tavalla kuin minä! Eikä niitä varkaita edes olisi, jos ihmiset tajuaisivat säilyttää rahanarvoiset tavaransa visusti lukkojen takana!

Lähetetty: Touko 19, 2014 6 : 18
Kirjoittaja hb81
https://www.lenstag.com/
Tämäkin voisi toimia.

Lähetetty: Touko 19, 2014 8 : 05
Kirjoittaja mremonen
MND kirjoitti:Ymmärrän, että jokainen ihminen tuossa tilanteesa olisi toiminut täysin eri tavalla kuin minä! Eikä niitä varkaita edes olisi, jos ihmiset tajuaisivat säilyttää rahanarvoiset tavaransa visusti lukkojen takana!
Joo, ei kannata ripotella tuhkaa päällensä. Näitä sattuu ja tapahtuu, ei tuota oikein olisi voinut arvata. Kyse on selvästi tilausduunista. Kyllä minäkin olen tähän asti luottanut tummennettuihin takalaseihin ja takapenkin jalkatilaan. Vastaisuudessa pitää toimia toisin.

Lähetetty: Touko 19, 2014 8 : 33
Kirjoittaja säyne
Itiksen parkkihalli lienee yksi "nisteimmistä" nurkista suomessa. Omaa kokemusta myös hajonneista auton ikkunoista, vaikka ei mitään viety sillä kertaa. Kaamean v-ittumainen tuuri ollut sinulla matkassa. Toivottavasti saisit settisi pian kasaan. Varkaita ei tulla koska kiinni saamaan.. Prkl..

Lähetetty: Touko 19, 2014 8 : 34
Kirjoittaja Rockford
mremonen kirjoitti:Kyllä minäkin olen tähän asti luottanut tummennettuihin takalaseihin ja takapenkin jalkatilaan. Vastaisuudessa pitää toimia toisin.
Eipä ole tummennettuja takalasejakaan omassa autossa, enkä siksi takapenkillä tai takajalkatilassa mielelläni mitään säilytä, mutta vastaisuuden varalle pohdin lähinnä sitä, olisiko tavaratilassa säilyttäminen auttanut tässä tilanteessa mitään, jos varas jo lähtökohtaisesti tietää että tavarat kuitenkin on autossa?

Eli mulla kun auto on sedan, jossa kippaavat takapenkin selkänojat jotka saa lukittua kiinni, niin pääseeköhän takakonttiin helposti käsiksi jos rikkoo sivulasin ja painaa takakontin aukaisunappia? Muistelisin että takakontin saa kyllä avaimella erikseen lukkoasentoon jolloin tuo avausnappi ei pitäis kai toimia, mutta toimiikohan se silloin jos vain rikkoo lasin ja avaa oven sisäkautta? Hälynkin pitäis jo huutaa tässä vaiheessa, mutta eihän se takakontin nappi varmaan siitä välitä mitään.

EDIT: Näin tuo näyttäisi olevan, eli tavaratilassa säilyttäminen ei anna lisäsuojaa jos tavaratilaa ei lukitse mun autossa erikseen fyysisesti avaimella lukkopesästä niin että se kytketään irti keskuslukituksesta.