Mako

Esittele omia kuviasi! Anna palautetta muiden kuvista!
MKi
Viestit: 247
Liittynyt: Kesä 21, 2006 21 : 21
Paikkakunta: Pori

Mako

Viesti Kirjoittaja MKi »

Eli maakotka. Hieno eläin.

Kuva

Kuva

Kuva

Lisää kuvia blogin puolella
Olisihan se kiva osata ... mutta taas kerran on tyydyttävä vain yrittämään

Blogi
Galleria
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
plrbr
Viestit: 619
Liittynyt: Marras 23, 2009 20 : 26

Viesti Kirjoittaja plrbr »

Saisinko ehdottaa allekirjoituksen vaihtoa? ;)
Eli suomeksi: ykkösluokan lintukuvia. Näitä katselee mielellään vähän pitempäänkin.
Matti_JH
Viestit: 12219
Liittynyt: Tammi 25, 2008 19 : 09
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Matti_JH »

Hienoa!
tsuaco
Viestit: 153
Liittynyt: Syys 03, 2012 10 : 57

Viesti Kirjoittaja tsuaco »

plrbr kirjoitti:ykkösluokan lintukuvia.
Täysin samaa mieltä. Loistavaa jälkeä!
jorevaan
Viestit: 195
Liittynyt: Helmi 14, 2012 12 : 12
Paikkakunta: Hyrynsalmi

Viesti Kirjoittaja jorevaan »

On upeita kuvia,nuo huurre-tykkypuut ja Maakotka samoissa kuvissa,mahtava kuvasarja.
Zoom 505
Viestit: 120
Liittynyt: Tammi 03, 2011 1 : 23
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Zoom 505 »

Nää on näitä kuvia että ite tekis mieli heittää kamera jonkkaan ja ruveta vaikka keräämään postimerkkejä.
Moi.
imattila
Viestit: 273
Liittynyt: Heinä 20, 2004 8 : 51

Viesti Kirjoittaja imattila »

Zoom 505 kirjoitti:Nää on näitä kuvia että ite tekis mieli heittää kamera jonkkaan ja ruveta vaikka keräämään postimerkkejä.
Sama :D Tosin semmonen olo mulla tulee melkeen sama kenen kuvia katon :(
puuhapete
Viestit: 3591
Liittynyt: Tammi 27, 2005 8 : 24

Viesti Kirjoittaja puuhapete »

Kuulkaas nyt. Kuvat on hienoja ja se onkin pääasia MUTTA ei sitä nyt kannata kameraansa nurkkaan heittää noiden takia. Ei niissä ole muuta ihmeellistä kuin että kuvajaalla on ollut tilaisuus päästä kuvaamaan haaskalta maakotkaa...ei tuossa ole tapahtunut sen kummempaa...tuolta se kotka näyttää sopivan maiseman ja valon kanssa.
*Valokuvaeversti Suur-Sawon valokuvamarsalkka Spegen armollisella ylennyksellä*

www.hvahamaa.com
plrbr
Viestit: 619
Liittynyt: Marras 23, 2009 20 : 26

Viesti Kirjoittaja plrbr »

imattila kirjoitti:
Zoom 505 kirjoitti:Nää on näitä kuvia että ite tekis mieli heittää kamera jonkkaan ja ruveta vaikka keräämään postimerkkejä.
Sama :D Tosin semmonen olo mulla tulee melkeen sama kenen kuvia katon :(
Mielenkiintoista. Mulle taas heräsi kiinnostus kuulla lisää kuvaajan kokemuksista kuvakojupalveluista ja napata sitten kamera kyytiin ja yrittää itse.
mixout
Viestit: 270
Liittynyt: Kesä 15, 2009 15 : 14
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja mixout »

Hattu pois päästä. Todella hienoja kuvia, hieno eläin ja hienossa ympäristössä. Puolet valokuvasta on olla oikeassa paikassa oikeaan aikaan, mutta tämä ei silti vähennä kuvien arvoa. Tuskin kukaan TÄYSIN sattumalta näitä löytää ;)

Ja älkää niitä kameroita nurkkaan heittäkö, tämmöisistä kuvista voi inspiroitua yrittämään enemmän. Jotain mitä voi itse tavoitella.
imattila
Viestit: 273
Liittynyt: Heinä 20, 2004 8 : 51

Viesti Kirjoittaja imattila »

Vitsit vitsinä pojat. Ei tarvi takertua niin tiukasti kaikkiin kommentteihin :)
puuhapete
Viestit: 3591
Liittynyt: Tammi 27, 2005 8 : 24

Viesti Kirjoittaja puuhapete »

mixout kirjoitti:Hattu pois päästä. Todella hienoja kuvia, hieno eläin ja hienossa ympäristössä. Puolet valokuvasta on olla oikeassa paikassa oikeaan aikaan, mutta tämä ei silti vähennä kuvien arvoa. Tuskin kukaan TÄYSIN sattumalta näitä löytää ;)

Ja älkää niitä kameroita nurkkaan heittäkö, tämmöisistä kuvista voi inspiroitua yrittämään enemmän. Jotain mitä voi itse tavoitella.
Nimenomaan tästä on kyse. Kuvat ovat hienoja...muuta en ole väittänytkään. Näitä kuvia ei oteta sattumalta vaan etukäteisvalmistelut oikein tehtynä mahdollistaa tämän kaltaiset hienot kuvat. Sempä takia toppuuttelinkin ettei kameraa näiden takia nurkkaan tarvi heittää eikä näissä ole mitään mahdotonta mystistä taitoa vaativaa vaan ainoastaan asiaan perehtymistä, etukäteisvalmistelujen huolella tekemistä ja loputonta odottelua. Itse kameran laukaisimen painallus tämän kaltaisissa kuvissa on loppujen lopuksi pieni osa kuvaamista. Suurin hatun noston arvoinen työ on tehty jo siinä vaiheessa kun kuvaaja kömpii sinne kyttäyskoppiin sen kameransa kanssa.
*Valokuvaeversti Suur-Sawon valokuvamarsalkka Spegen armollisella ylennyksellä*

www.hvahamaa.com
alsalus
Viestit: 1421
Liittynyt: Elo 17, 2009 13 : 50

Viesti Kirjoittaja alsalus »

Sykähdyttävä tuo kalmanviemä kettu ja kotka. Hienosti sommiteltu!
kribe
Viestit: 4537
Liittynyt: Loka 07, 2006 18 : 14
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kribe »

Komee setti!
"All I can do is be me, whoever that is." -Bob Dylan
Zoom 505
Viestit: 120
Liittynyt: Tammi 03, 2011 1 : 23
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Zoom 505 »

imattila kirjoitti:Vitsit vitsinä pojat. Ei tarvi takertua niin tiukasti kaikkiin kommentteihin :)
Nii just, ei tässä nyt niin tosissaan olla :)

Ja jos minä saisin päättää niin tuo kakkoskuva tulisi seuraavan National Geographicin numeron kanteen. Ja kaikkien seuraavienkin numeroiden.
Moi.
Magneetto
Viestit: 1526
Liittynyt: Helmi 03, 2010 15 : 19

Viesti Kirjoittaja Magneetto »

Kakkonen on todellinen helmi.
Onko tilanne rakennettu vai satuitko paikalle?
Kevät on pian taas tuloillaan, odotan innolla makrojasi taas.
Stickl
Viestit: 1924
Liittynyt: Helmi 06, 2010 20 : 07
Paikkakunta: Hämmeenlinna

Viesti Kirjoittaja Stickl »

Kakonen on kyllä... mutta muut ovat enempi tai vähempi peruskamaa.
säyne
Viestit: 946
Liittynyt: Maalis 01, 2007 15 : 48
Paikkakunta: Perniö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja säyne »

Magneetto kirjoitti:Kakkonen on todellinen helmi.
Onko tilanne rakennettu vai satuitko paikalle?
Jos ihan hiljaa hiipii kuusikon lomassa, voi pystyä yllättämään maakotkan, joka on saalistanut jäähtyneen ketun.
Näin sen näin: http://www.mpaakkonen.com
MKi
Viestit: 247
Liittynyt: Kesä 21, 2006 21 : 21
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja MKi »

Tännehän on virittynyt kunnon keskustelu. Hienoa, silloinhan kuvilla on yleensä ollut jotain vaikutusta johonkin. Ja kiitos kommentoinnista ja tykkäilystä. Tosiaan kuvien taustalla ei sinänsä mitään magiaa ole, ne on otettu haaskan yhteydessä kojusta. Maakotka on sen verran arka erämaan lintu, että väittäisin ettei tällaisiin tilanteisiin helposti metsässä vain "törmää". Onhan kaikki tietysti mahdollista, mutta sitten voi mennä täyttämään viikon lottokuponkia, sillä yhdellä voittavalla rivillä ;)

Oikealla paikalla oikeaan aikaan oleminen on yksi päätekijä hyvän kuvan saamiselle. Kuvaamisessa on se napinpainallus itseasiassa yleensä vain pieni osa sitä prosessia, jonka lopputuloksena syntyy kuva kortille. Riippuu kuvauskohteista, mutta aikaa ja kärsivällisyyttä tarvitaan yleensä matkan varrella roppakaupalla. Luontokuvauksessa on se hieno ominaisuus, että tuota aikaa saa viettää luonnonhelmassa sen monimuotoisuutta hämmästellen. Eikä missään nimessä kannata kameraa mäkeen heittää (vaikka minäkin sitä tasaiseen tahtiin olen mereen tms. muuhun vesistöön nakkaamassa), vaan nimenomaan hakea lisää intoa omaan tekemiseen. ;)

Magneetto, makrokausi on tältä vuodelta jo avattu, muttei mitään julkaisemisen arvoista jäänyt talteen :D
Olisihan se kiva osata ... mutta taas kerran on tyydyttävä vain yrittämään

Blogi
Galleria
säyne
Viestit: 946
Liittynyt: Maalis 01, 2007 15 : 48
Paikkakunta: Perniö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja säyne »

MKi kirjoitti:Maakotka on sen verran arka erämaan lintu, että väittäisin ettei tällaisiin tilanteisiin helposti metsässä vain "törmää". Onhan kaikki tietysti mahdollista, mutta sitten voi mennä täyttämään viikon lottokuponkia, sillä yhdellä voittavalla rivillä ;)
Näin on.. Näistä ykköskuva on kelpo vetäisy. Sopivan pelkistetty kylmine sävyineen. Hieno. Vielä kun taivaassa olisi ollut väriä hieman enemmän.
Kaksi muuta ovat omaan makuun pelkkää tusinakuvaa Finnaturen puitteissa.
Näin sen näin: http://www.mpaakkonen.com
Vastaa Viestiin