1 ilotulituskuva Raumalta..

Esittele omia kuviasi! Anna palautetta muiden kuvista!
Vastaa Viestiin
hlehtine
Viestit: 2318
Liittynyt: Tammi 09, 2003 22 : 41
Paikkakunta: Raum
Viesti:

1 ilotulituskuva Raumalta..

Viesti Kirjoittaja hlehtine »

Kuva

Muutama kommentti ko. kuvasta jos jotakuta kiinnostaa:

Valotus oli tuossa hieman hankalaa, kun nuo etualan kohteet olivat niin paljon kirkkaampia valoiltaan kuin nuo itse posahdukset, siis kun toimittiin näin pitkillä valotusajoilla.

Tässä kuvassakin oli siis kyseessä useiden kymmenien sekuntien valotus (bulbmoodilla mentiin joten aika vaihteli joka kuvassa), jossa pidin kättä objektiivin alaosan edessä suurimman osan aikaa, tällöin homma hieman balansoitui valojen osalta.

Aukko oli f/14 ja tarkennus äärettömässä, lankalaukaisimella lauoin menemään. Kuvasin ihan jiipekkiä, kamerana edelleen Sony R1.

Obiska oli itse asiassa lähes joka kuvassa kokonaan peitettynä pitkän aikaa, jolloin ko. tapauksissa kyttäsin tarkoituksella isompaa rakettia. Aina kun kuului tuolta suunnasta hieman isompi jysäys eli jotain suurempaa ammuttiin ilmoille niin sitten kättä pois edestä.. ;) Ääni tuli sopivasti sen verran jäljessä että heti kun kuulin pamauksen niin käsi pois edestä, jolloin saman tien välähti.

Kuuntelin siis toki niitä pamauksia kun tuollainen isompi laaki ammutaan taivaalle, ei siis itse varsinaista raketin pamausta jolloin olisi ollut jo liian myöhäistä ottaa kuvaa. :)) Nuo pystyi kyllä erottamaan siinä parit kuultuaan.

Muutaman kerran sai sitten tuolla tavalla kuvaan ihan onnistuneen ison viuhkan, nimenomaan niin että kuvassa ei näkynyt muiden rakettien valoja. Nyt ei siis menty koko aikaa tuurilla ja sarjaa ampumalla.. :)

Kyseessä oli kaupungin "virallinen" ilotulitus jossa raketit ammuttiin kirkon vasemmalla puolella takaa näkyvän näkötornin (teksti "Rauma" näkyvissä) tuntumasta, matkaa tuosta kirkolta sinne vajaan kilometrin verran, oma etäisyyteni kirkosta oli taasen noin puoli kilometriä.

--------------

Hmm.. olisiko ollut parempi jos olisi rajannut tuota etualan "maisemaa" pois, niin että olisi näkynyt esim. vain tuo kirkko kuvan alaosassa? Tuo huoltoasema- / parkkipaikkakombo nyt ei tarjoa valtavasti lisäarvoa kuvaan.. :) Mitä mieltä?

- Hans
Viimeksi muokannut hlehtine, Tammi 02, 2008 17 : 38. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Cloudcity. Uuden ajan pilvipalvelu.
ShoGun
Viestit: 155
Liittynyt: Elo 28, 2005 13 : 16
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja ShoGun »

Mielestäni tosi hieno kuva, eikä itseäni ainakaan haittaa vaikka tuo huoltsikka/parkkis tuossa kuvassa näkyy.
SakkeM
Viestit: 121
Liittynyt: Maalis 03, 2007 17 : 01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja SakkeM »

Alaosa on itseasiassa mielenkiintoinen, koska siellä ei näy oikeastaan ihmisiä ollenkaan, joita olisi sinne olettanut. Ellei nuo pari sitten ole ihan bensiksen vasemmalla puolella olevan mittarin luona. Mutta siis ihmeen tyhjän näköistä :) Tykkään kuvasta muutenkin, tosin raketin väri on ehkä aavistuksen tylsä. Tosin sille ei tietenkään kuvaaja voi mitään.
Canon
hlehtine
Viestit: 2318
Liittynyt: Tammi 09, 2003 22 : 41
Paikkakunta: Raum
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlehtine »

SakkeM kirjoitti:Alaosa on itseasiassa mielenkiintoinen, koska siellä ei näy oikeastaan ihmisiä ollenkaan, joita olisi sinne olettanut. Ellei nuo pari sitten ole ihan bensiksen vasemmalla puolella olevan mittarin luona. Mutta siis ihmeen tyhjän näköistä :) Tykkään kuvasta muutenkin, tosin raketin väri on ehkä aavistuksen tylsä. Tosin sille ei tietenkään kuvaaja voi mitään.
Niin ehkä tuo tässä kuvassa käytetty pitkähkö polttoväli hämää hieman kun litistää etäisyyksiä... kyseistä ilotulitusta oli kyllä varmasti katsomassa todella paljon väkeä, mutta kun tuo tapahtui yli kilometrin päässä tuosta etualan maisemasta niin olivat lähempänä sitä katselemassa. Tosiaan vielä tuosta kuvauspaikalta n. puolen kilometrin päässä olevalta kirkolta oli vielä linnuntietä lähes kilometri matkaa tuonne "ampuma-alueelle", siellä näkötornin luona näkyykin savua.. :)

Lisäksi tuo etualan parkkialue on paikallisen Cittarin parkkialuetta, eikä tuo huoltoasemakaan ollut enää auki klo 12 jälkeen (juuri mennyt kiinni).. joten sikäli ymmärtää tuon että ihmisiä ei ole paljoa missään. :))

Hyvinhän nuo raketit näkyivät tuoltakin, sai ehkä paremminkin siitä käsitystä miten isoja nuo rakettien "kuviot" olivat kun vertaa rakennuksiin. :) Olin erään kukkulan päällä ja oli sinne muutama muukin katsoja löytänyt tiensä, pari heistä asianmukaisesti kännykkäkameralla kuvaten kovaa tahtia. :)

- Hans
Raimo350D
Viestit: 295
Liittynyt: Elo 10, 2006 17 : 09

Viesti Kirjoittaja Raimo350D »

Pointsit sulle! Kirkkohan on näyttävä yövalaistuksessa ja uudelta sataman tieltä näkee aika hyvin tornille. Yläosa on nappi otos, kun taas alaosa ei mielestäni toimi. Osien välillä ristiriitaa ja katse vaeltelee.
minea
Viestit: 50
Liittynyt: Helmi 02, 2006 14 : 11

Viesti Kirjoittaja minea »

Mielestäni onnistunut otos, värit on jotenkin kivat tässä. Ja tuo alaosa on tosiaankin ihan mielenkiintoinen, mutten osaa sanoa olisiko kuva toiminut paremmin ilman sitä..

Aiheeseen liittyen (kirkko+ilotulitus), pakko laittaa tähän oma näkemykseni :D.

http://i165.photobucket.com/albums/u42/ ... litus6.jpg
Entäs jos en allekirjoitakaan?
hlehtine
Viestit: 2318
Liittynyt: Tammi 09, 2003 22 : 41
Paikkakunta: Raum
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlehtine »

Raimo350D kirjoitti:Pointsit sulle! Kirkkohan on näyttävä yövalaistuksessa ja uudelta sataman tieltä näkee aika hyvin tornille. Yläosa on nappi otos, kun taas alaosa ei mielestäni toimi. Osien välillä ristiriitaa ja katse vaeltelee.
Niin, sinähän taidat tietääkin nämä maisemat.. ;)

Tosiaan aloin itsekin jo katselemaan että tuo kuvan alaosa ei välttämättä tuossa "toimi". Otin myös vaakasuuntaista kuvaa ajatellen saavani sellaista yleistä kaupunkinäkymää jossa taivaalla raketteja, mutta kuten varmaan osaat arvatakin eipä tuo kaupunki tuosta suunnasta niin kaksiselta näytä, suurin piirtein parkkipaikkaa vaan näkyvillä... :)

"Keräsin" tuolla todella pitkällä valotuksella (välillä siis peittäen objektiivin kokonaan) myös kuvaan taivaalle todella paljon raketteja, mutta aika sekavalta sekin sitten näytti loppupeleissä, en pitänyt..

- Hans
vekenoma
Viestit: 1296
Liittynyt: Joulu 12, 2004 11 : 42
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja vekenoma »

leikkaisin alhaalta siivun pois, eli juuri tuon tiiliseinän katosta poikki. On aika sekavaa sälää etualalla.
Iso plussa siitä, että Rauma näkyy tekstinä. Myy matkailutoimistolle jos teillä sellainen on.
Oikealla, alhaalla, miehen siluetti joutaisi pois koska ei saa selvää käveleekö vai tyhjentääkö liikoja oluita...
Hieno kuva tällaisenakin.
kestän hyvinkin rajua kehumista!
DudeB
Viestit: 1856
Liittynyt: Tammi 19, 2006 9 : 37
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja DudeB »

En olis viitsinyt edes avata koko tätä ketjua, ellei tämä olis ollut Hansin luoma.

Monesti alkaa jo kyllästyttämään kaikki ilotulitekuvat, mutta taas jälleen kerran Hans onnistu lyömään minut ällikällä. Tämä on todella hyvä.
Se mikä tuntuu kliffalta, tee se jo tänään niin voit tehdä sen huomenna uudestaan !
JuhaM
Viestit: 2887
Liittynyt: Tammi 09, 2003 21 : 38
Paikkakunta: Kurikka (Jurva)

Viesti Kirjoittaja JuhaM »

Tuo alaosahan juuri tekeekin tästä hyvän kuvan. Minä rajaisin ylhäältä hieman pois ettei raketti olisi niin keskitetysti ja ylikorostuneesti esillä, eli pala tylsää raketin yläosaakin pois ;)
Vastaa Viestiin